Cilt BakımıCilt SorunlarıSağlık

Mandalina Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Mandalina Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının simge meyvelerinden biri olan mandalina, sadece lezzeti için değil çeşitli şifaları için de tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Mis gibi aromatik kokusu ile ruha huzur veren mandalinayı, tükettikten sonra kabuklarını da atmamanız gerekir. Çünkü nerede ise etli kısımları kadar faydalı olan bu meyvenin kabuklarında onlarca şifa saklıdır. Bağışıklığı güçlendirdiği gibi çeşitli bağırsak sorunları için de kullanılması tavsiye edilir.

Mandalina Kabuğu Faydaları Nelerdir?

Mandalina kabuğu, vücut hastalıklarından cilt sorunlarına kadar her alanda kullanıma uygun bir meyvedir. Yediğiniz mandalina kabuklarını atmamanız önerilir. Mandalina kabuklarını kış mevsiminde kurutup, yaz aylarında da kullanabilirsiniz. Ayrıca tatlılarda ve pasta gibi unlu ürünlerde hem lezzet vermesi adına hem de şifalarından faydalanmak adına kullanabilirsiniz. Peki kışın gözde meyvelerinden biri olan Mandalina kabuğu faydaları nelerdir? Tüm detayları sizler için derledik…

Mandalina Kabuğunun Faydaları

Cilt hastalıkları için daha çok kullanılması önerilir. Ancak mandalina kabuğunun faydaları pek çok kişinin bilmediği bir durumdur. Doğanın insana sunduğu tüm ürünler, çeşitli sorunlar için kullanılmaktadır. Eğer doğru bir şekilde kullanırsanız, doğanın verdiği her nimet birer, şifa deposu olacaktır.

 • Mandalina kabuğu mantar enfeksiyonuna iyi gelir.

Mantar enfeksiyonu çoğu kişinin kabusu gibidir. Özellikle ayak mantarı sürekli kaşıntı yaptığı için ve ayaklarda estetik görünümü bozduğu için acilen tedavi edilmesi gereken cilt hastalıklarından biridir. Eğer sizde de ayak mantarı varsa mutlaka mandalina kabuğu kullanmanız tavsiye edilir. İçeriği emilimler sayesinde ilk olarak mantar enfeksiyonunun diğer bölgelere yayılmasını önler. Düzenli kullanıldığında ise zamanla mantar enfeksiyonun tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

 • Enfeksiyon ve iltihaplara iyi gelir.

Mandalina   yüksek oranda c vitamini kaynağıdır. Ama mandalinanın kabuk kısmında da yüksek miktarda c vitamini mevcuttur. Dolayısı ile iltihaplanmaya karşı üstün bir koruma sağlar. Antioksidan yönünden zengin olduğu için vücuttaki ödem ve şişliği kolayca atar.

 • Mandalina kabuğu iyi bir öksürük kesicidir.

Kış aylarında pek çok kişinin sorunlarından biri de öksürüktür. Gerek balgamlı öksürük için gerekse kuru öksürük için mandalina kabuğu kullanabilirsiniz. Özellikle iltihap sökücü olması nedeni ile boğazda balgam birikmesini önler. Bu sayede dana rahat nefes almanıza yarımcı olarak, öksürüğü tedavi eder.

 • Mandalina kabuğu kabızlığa iyi gelir.

Bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlar. Çünkü mandalina kabuğunun içinde yararlı bakteriler mevcuttur. Ve bu bakteriler bağırsak florasının düzenlenmesine katkı sağlamaktadır. Hal böyle olunca tüm sindirim sorunlarının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Mandalina kabuğu kabızlık için kullanılabilecek en güzel doğal ürünlerden biridir.

 • Mandalina kabuğu hazımsızlık ve diğer sindirim sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar.

Pek çok kişide sindirim sorunu meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise hazır gıdaların çok fazla tüketilmesi ve hareketsiz yaşam tarzıdır. Dolayısı ile sindirim sorunlarınız için mandalina kabuğu kullanabilirsiniz. Öncelikle mandalina kabuklarını kurutup, toz haline getirmeniz ve her yemeğin içine bir miktar eklemeniz gerekir. Bu sayede bağırsaklarınızın daha aktif bir şekilde çalışmasına ve bağırsak sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

 • Bronşit hastalıklarına iyi gelir.

Bronşit sorunu olan kişiler, günde bir kez mandalina kabuğu tüketmelidir. Nefes almakta zorlanan kişiler bir adet mandalina kabuğunu bir bardak sıcak suyun içine bırakmalı ve yemekten önce bu suyu içmelidir. Bu sayede bronşlar açılacak ve daha rahat nefes alacaksınız.

 • Mandalina kabuğu kolesterolün düşmesini sağlar.

Mandalina kabuğunun içinde yer alan beyaz kısımlar yüksek oranda pekitin maddesi içerdiği için kötü kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Bu nedenle mandalinayı tüketirken beyaz damarları atmamanız ve tüketmeniz önerilir.

Bilhassa kış aylarına mutlaka bağışıklığın güçlenmesi gerekir. Bu sayede dışarıdan kaynaklı tüm hasatlıklara karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Mandalina kabuğunu tüketerek, başta soğuk algınlığı ve diğer bulaşıcı hastalıklara karşı vücudunuzu koruma altına alabilirsiniz.

 • Mandalina kabuğu şeker hastalığına iyi gelir.

Yapılan araştırmalar, mandalina kabuğunun kan şekerini düzenlediğini ortaya koymuştur. Bu nedenle şeker hastalarına kullanması tavsiye edilir.

 • Yaraların daha kolay ve daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Mandalina kabuğu hasarlı hücrelerin daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Ayrıca dokuları hızlı bir şekilde onardığı için yaralanmalarda mandalina kabuğunun kullanılması tavsiye edilir.

 • Mandalina kabuğu karaciğerin temizlenmesine ve kara ciğer yağlanmasına iyi gelir.

Karaciğer sorunu veya karaciğer yağlanması olan kişiler için harika alternatiflerden biri de kesinlikle mandalina kabuğudur. Özellikle antioksidan yönünden zengin olan mandalina kabuğu sayesinde karaciğerinizi temizleyerek, daha sağlıklı bir karaciğere sahip olabilirsiniz.

 • Mandalina kabuğu sigaranın etkisini azaltır.

Bilindiği üzere sigara kullana kişilerin akciğerlerinde ve nefes borusunda bir takım hasarlar meydana gelir. Bu gibi durumlardan kurtulmak için mandalina kabuğu tüketebilirsiniz. Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda daha sağlıklı ve daha rahat nefes almasını sağlar.

 • Mandalina ağız kokusuna iyi gelir.

Ağız kokusu sorunu yaşayan kişiler, bir parça mandalina çiğneyerek daha ferah bir nefes yapısına kavuşabilirler.

Mandalina Kabuğunun Yüze Faydaları

Mandalina kabuğu vücut sağlığı ve bir takım hastalıkların  doğal bir şekilde tedavi edilmesinde etkin rol oynarken, aynı zamanda da cilt için de oldukça etkilidir. Özellikle bazı ünlü kozmetik firmaları kişisel bakım ürünlerinin içine mandalina kabuğu ilave etmektedir. Siz de mandalina kabuğunun yüze faydaları hakkında bilgi almak isterseniz, yazının devamına bakabilirsiniz.

 • Yüzdeki lekeler için oldukça etkilidir. Özellikle makyaj malzemelerinin ciltte bıraktığı lekeli görünümü ortadan kaldırır.
 • Cildin daha parlak görünmesini sağlar. İçerdiği doğal asitler sayesinde ölü hücrelerin cilt üzerinden ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ve daha taze bir cilt yapısına ulaşmanızı sağlar.
 • Sivilce ve siyah noktaları temizler ve cildi yeniler.
 • Mandalina kabuğu tam anlamı ile bir a vitamini deposudur. A vitamini ise cildin yaşlanmasını önleyerek daha genç görünmesini ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Harika bir gözenek sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir. Ciltteki gözenekler için kullanılabilecek nadir doğal ürünlerden biridir. Cilt gözeneklerini sıkılaştırırken, daha sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmanıza da yardımcı olur.
 • Saçların daha parlak görünmesine yardımcı olur. Ayrıca saçları geç uzayan kişiler mandalina kabuğu ile saçlarını yıkayabilirler. Bu sayede saç derisi uyarıldığı için saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır.

Mandalina Kabuğu Yağının Faydaları Nelerdir?

Mandalina kabuğu yağı ile cilt bakımları yapabilir ve cildinizde oluşan sivilce ve aknelerin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca mandalina kabuğu ve karbonat ile cilde peeling yapıldığında cilt tonu eşitsizliği ve cilt rengi eşitsizliği ortadan kalkacaktır. Bu şekilde düzenli peeling yaptığınızda, ciltteki tüm ölü derileri temizleyebilirsiniz.

Mandalina Kabuğu Nasıl Kurutulur?

Mandalina kabuğu nasıl kurutulur? Eğer mandalina kabuğunun bu şifalarından faydalanmak isterseniz, ilk olarak kurutmanız gerekmektedir. Bunun için ilk etapta mandalina kabuklarını iyice yıkayıp, bir havlu yardımı ile kurulamanız gerekiyor. İçindeki bulunan beyaz kısımları iyice çıkardıktan sonra, kurutmanız daha kolay olacaktır. Mandalina kabuklarını temiz ve ne almayan bir odada kurutabilirsiniz. Kurutma işlemini tamamladıktan sonra iyice ezerek tüketebilirsiniz.

Mandalina Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Gerek vücutsal hastalıklarınız için gerekse, öksürük gibi sorunlarınız için mandalina kabuğu çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca mandalina kabukları ile cilt bakımlarınızı ve saç bakımlarınızı da etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Mandalina kabuğunu çayını kuru olarak ta yapabilirsiniz.  Mandalina çayının tarifi ise;

 • 2 adet mandalina kabuğu,
 • Bir su bardağı su,

İlk olarak suyu kaynamaya alıyoruz. Kaynayan suyun içine ince ince doğranmış mandalina kabuklarını alıyoruz. 5 dakika daha kaynattıktan sonra tüketebilirsiniz.

Mandalina Kabuğunun Zararları

Her doğal üründe olduğu gibi mandalina kabuğunun çok tüketilmesi halinde bir takım yan etkiler görebilirsiniz. Başta karı ağrısı, mide bulantısı, böbreklerde sıvı birikmesi ve ishal gibi yan etkiler çok tüketime bağlı olarak oraya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu