Cilt Bakımı

Zeytin Yaprağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının mucizesini artık nerede ise herkes biliyor. Yüzyıllardır, sağlık alanında ve güzellik alanında kullanılan zeytinyağı ile cildinizin çeşitli sorunlarını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak yüz yılar önce hanımlar sadece zeytin yağını değil zeytin yapraklarını da cilt güzelliği için kullanmıştır. Özellikle cilt üzerinde oluşan güneş lekeleri ve yaşlılık lekelerinde bir hayli büyük etkilere sahiptir.

Zeytin Yaprağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Cildinizdeki tüm sorunlar için zeytin yaprağı kullanabilirsiniz. Özellikle kimyasal içeren cilt temizleme ürünleri yerine zeytin yaprağı kullanmanız tavsiye edilir. Zeytin yaprağı içerdiği doğal asitler sayesinde cildin derinlemesine temizlenmesinde ve cilt üzerindeki problemlerin tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca zeytin yaprağı diğer doğal bitkilere göre daha fazla mineral ve vitamin içeriğine sahip olduğu için cildi katman katman temizleyerek beslenmesini de sağlayacaktır. Cildinize bakmaya özen gösteriyor ve cildiniz için doğal ürünlerden faydalanmak istiyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz Zeytin yaprağının Cilde faydaları nelerdir? Yazısını sonuna kadar okuyabilirsiniz.

 

 

 

Zeytin Yaprağının Cilde Faydaları

Çok fazla cilt problemleri mevcuttur. Ancak doğanın insanlara sunduğu pek çok bitki cilt sorunları ve cilt hastalıkları için eşiz bir nimettir. Burada önemli olan doğru bitkinin doğru kullanılmasıdır. Yani her bitki her cilde uygun değildir. Ama nadir olarak zeytin bitkisinin hem çekirdekleri, zeytinyağı hem de yaprakları her türlü cilt sorununda kullanılmaya uygundur. Doğru bir şekilde kullanmaya başladığınızda zeytin yaprağının cildinizdeki etkisine kısa sürede kavuşabilirsiniz. İşte zeytin yaprağının cilde faydaları;

  • Cilt üzerinde meydana gelen lekeleri giderir.

Zeytin yaprağı da tıpkı zeytin yağı gibi cilt lekelerine iyi gelen bir doğal üründür. Özellikle güneş lekelerine çok iyi geldiği yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Bazı güneş kremlerinde zeytin yaprağı kullanılmaktadır. Bu nedenle güneş lekelerinden muzdarip iseniz zeytin yaprağı içeren güneş kremlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir. Güneş lekelerine ek olarak, hamilelik lekeleri için ve yaşlılık lekeleri için zeytin yaprağını kullanabilirsiniz. Düzenli kullandığınızda cildinizden kahverengi ve kırmızı lekelerin kısa sürede temizlendiğine şahit olacaksınız.

  • Cilt kırışıklıklarının ortadan kalkmasını sağlayarak, daha genç görünmenize yardımcı olur.

Zeytin yaprağı ile göz çevresindeki kırışıklıklar başta olmak üzere cildinizin diğer bölgelerinde yaşanan kırışıklıkları ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle mimik çizgilerinden rahatsız olan kişiler için mutlaka zeytin yaprağı kullanılması önerilmektedir. Cildinizde sizi rahatsız eden kırışıklıklar varsa kuru zeytin yaprağını iyice toz haline getirip, bir miktar Hindistan cevizi yağı ile karıştırdıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Eğer içerisine bir adet e vitamini kapsülü ekleyecek olursanız, daha fazla etkisini görebilirsiniz.

  • Cildin daha parlak ve daha bakımlı görünmesini sağlar.

Zeytin yaprağı ile cildinizin ipeksi ve daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Sık makyaj yapan kişilerde zamanla kozmetik ürünlerinin kullanımına bağlı olarak, mat bir görünüm meydana gelir. Bu gibi durumlarda ise cildin zeytin yaprağı suyu ile temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Daha canlı ve daha dinamik bir cilde sahip olmak isteyen kişiler için ideal bir yöntem olacaktır. Akımlı ve enerjik bir cilt görünümüne sahip olmak isterseniz vereceğimiz zeytin yaprağı maskesini uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı kadar zeytin yaprağı (kurutulmuş)
  • 2 tatlı kaşığı vazelin krem,
  • 2 çay kaşığı saf zeytin yağı,
  • 1 su bardağı su,

Uygulanışı;

Suyun içine tüm malzemeleri alıp, yoğun bir kıvama ulaşıncaya kadar sürekli olarak karıştırmanız gerekmektedir. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi cildinize uygulamanız ve 30 dakika kadar cildinizde bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra yıkayabilirsiniz. Haftada iki kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Sadece parlak bir cilt için değil, aynı zamanda da sivilce, akne, cilt lekeleri gibi tüm cilt sorunları için uygulayabilirsiniz. Ayrıca aşırı kuru bir cilt tipine sahipseniz mutlaka bu karışımı kullanmanız tavsiye edilmektedir.

  • Zeytin yaprağı Egzama hastalığına iyi gelir.

Deri üzerinde oluşan hastalıklardan biri egzamadır. Egzamanın doğal yöntemlerle tedavi edilebilmesi nerede ise imkansızdır. Bu nedenle mutlaka ilaç kullanılması gerekir. Uzmanların önerdiği ilaçları kullanarak daha kısa sürede cilt sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Egzama mevsim geçişlerinde atağa geçer ve daha fazla yayılır. Bu durumda ciltte aşırı kaşınma ve kanamalar meydana gelmektedir. Kaşıntı derecesini azaltmak için zeytin yaprağı kullanabilirsiniz. Kısa sürede egzamayı kontrol altına alır ve vücudun diğer bölgelere ulaşmasını engeller. Eğer zeytin yaprağını egzama için kullanmak isterseniz, ilk olarak bir miktar zeytin yaprağını iyice toz hainle getirip, bir miktar zeytin yağı ve bir tatlı kaşığı aleo vera jel ile karıştırıp sorunlu bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Zeytin yaprağı sivilce ve aknelere iyi gelir.

Sivilce ve akne sorunu olan kişiler zeytin yaprağının mucizesinden faydalanabilirler. Bu sayede cildinizden tüm sivilce ve akneler kısa süre içinde uzaklaşacaktır. Özellikle ergenlik sivilceleri için zeytin yaprağını kullanabilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Yüze Sürülür Mü?

Zeytin yaprağı çayı yüze sürülür mü? Sorusu sıkça sorulan sorulardan biridir. Cildi derinlemesine temizleyen ve cilde bakım veren zeytin yaprağını çay halinde yüzünüzü temizlemek için kullanabilirsiniz. İçerdiği çeşitli vitaminler ve mineraller sayesinde cildi temizlerken, ölü hücrelerden de ayırır. Ve cilt için gerekli bakımı en iyi şekilde yapar. Dolayısı ile cildinizden kimyasal ürünleri uzaklaştırıp, zeytin yaprağı gibi doğal ürünleri kullanmanız tavsiye edilmektedir. Özellikle güneş lekesi olan kişiler, her gün yatmadan önce cildini zeytin yaprağı çayı ile temizleyebilir.

Zeytin Yaprağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Zeytin yaprağının ciltteki etkisini duyan pek çok kişi cilt sorunları için zeytin yaprağını kullanmak istemektedir. Dolayısı ile zeytin yaprağı cilde nasıl uygulanır? Sorusu en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Zeytin yaprağını cildinize farklı şekillerde uygulayabilirsiniz. Ancak burada önemli olan cildin ihtiyaçlarıdır. Yani cildinizin ihtiyaçlarına yönelik doğru bir kullanım şekli sağlamanız gerekiyor;

Kuru ve yıpranmış ciltler için; eğer kuru ve yıpranmış bir cilde sahipseniz, bir miktar kuru zeytin yaprağını iyice ezip, toz haline getirdikten sonra bir miktar zeytin yağı ile karıştırıp, cildinize uygulayabilirsiniz.

Cilt lekeleri için; cilt lekeleri için zeytin yaprağını çay yaparak yani tonik şeklinde kullanabilirsiniz. Özellikle makyajınızı bu doğal tonik ile çıkardığınız takdirde çok büyük bir etkisini görebilirsiniz.

Cilt hastalıkları için; egzama, kaşıntı, mantar gibi farklı cilt hastalıkları için de zeytin yaprağı kullanabilirsiniz. Her banyo sonrası cildiniz daha yumuşak şekildeyken, pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Saça Nasıl Uygulanır?

Zeytin yaprağı saça nasıl uygulanır? Zeytin yaprağının sadece cilde değil, saç ve tırnaklara da faydası büyüktür. Özellikle saç kırılması yaşayan veya saç dökülmesi yaşayan kişiler, banyodan önce saçlarına bir sprey yardımı ile zeytin yaprağı suyu uygulayabilir. Bunun dışında aşırı mat, güçsüz saçlar için zeytin yağı ile zeytin yaprağını karıştırıp, sürebilirsiniz. Bu sayede daha hacimli ve daha parlak saçlara kavuşabilirsiniz. Eğer saçlarınız bir türlü uzamıyorsa avokado yağının içine 1 tatlı kaşığı iyice toz haline getirilmiş zeytin yaprağı tozu eklenip, saç üzerinde 40 dakika beklendikten sonra yıkanmalıdır. Bu sayede saçlarınız hem bakımlı hem de daha kısa sürede uzayacaktır.

Zeytin Yaprağı Sabunun Faydaları

Doğal sabunlar her cilt için uygun olmayabiliyor. Örneğin tuz sabunu kuru ciltler için uygun değildir. Ama zeytin yaprağı sabunu her cilt için uygundur. Yani cildiniz nasıl olursa olsun zeytin yaprağı sabununu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zeytin yaprağı sabunun faydaları, oldukça fazladır. Özetlemek gerekirse her ne cilt sorununuz olursa olsun zeytin yaprağı sabununu cildinizde günde bir kez kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu