Saç Bakımı

Saç Çıkaran Yağlar

Günümüzde kadın ve erkeklerin ortak sorunları arasında yer alan saç dökülmesi, kişilerin psikolojisini ve kendine olan güvenini derinden etkilemektedir. Özellikle kadınların kökten uca sağlıklı, ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olma isteği ile başvurdukları yöntemler ve harcanan para azımsanamayacak kadar çoktur. Tüm bunlara rağmen bazen istenilen sonuçlar alınamayabilir.

Bu yazımızda evde saçlarınıza bakım yapabileceğiniz ve saç dökülmesine çözüm olabilecek saç çıkaran doğal yöntemlerden bahsetmek istiyoruz. Saçlar neden dökülür? saç çıkaran doğal yöntemler nelerdir? saç çıkaran yağlar nelerdir? tüm sorularınızın cevabı yazımızın devamında…

 Saçlar Neden Dökülür?

saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesinin bir çok farklı nedeni vardır. Bu durumda önemli olan şey saçların neden döküldüğünün tespit edilmesi ve önlem alınmasıdır. Yetişkin her insanın günde ortalama 100 adet saçı dökülebilir ve bu durum normal kabul edilmektedir. Eğer banyo yaptıktan sonra, saçlarınızı tararken tarağa gelen saçlarda ve sabah uyandığınızda yastığınıza dökülen saçlarda çoğalma varsa bu durum bazı hastalıkların habercisi olabilir. Saç dökülmesi sebeplerini maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Hamilelik,
 • Tiroit hormonları,
 • Stres ve depresyon,
 • Genetik faktörler,
 • Vitamin ve mineral eksikliği,
 • Deri problemleri,
 • Yanlış beslenme,
 • İlaç kullanımı,
 • Kozmetik faktörler,
 • Menopoz sonrası çekilen sıkıntı,
 • Çok sık saç boyatma ve sık sık fön çektirme saç dökülmesi nedenlerinin başında gelmektedir.

Saç dökülmesini önlemek ve sağlık nedenlerine bağlı saç dökülmelerinin tedavisi tabi ki mümkündür. Hekim tarafından tanı konulduktan sonra size özel tedavi yöntemi seçilerek uygulanacaktır. Fakat tüm bunların dışında saçlarınızın daha gür, daha sağlıklı görünmesi adına evde uygulayabileceğiniz ve saç çıkaran etkili yağlardan faydalanmanız da mümkün. Saç çıkaran en etkili yağlar ve saç çıkaran yağ kürü, saçları çoğaltma yöntemleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Saç Çıkaran Yağlar Nelerdir?

Günlük saç dökülmesi yaşayanlar, saçlarına doğal bitkisel yağlarla bakım yapmak isteyenler ve hafif kellik sorunu yaşayanlar için kullanabilecekleri bitkisel yağlarla saçlarını eski haline getirmeleri ve daha bakımlı saçlara sahip olmaları oldukça basit. Saçlarınızın gürleşmesine yardımcı olacak bu yağlar kendi aralarında ikiye ayrılır. Bunlar uçucu yağlar ve saç çıkartan taşıyıcı yağlardır.

Saç Çıkaran Doğal Yöntemler

Saç Çıkartan Uçucu Yağlar

Saç çıkaran uçucu yağların başında; limon yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı, biberiye yağı ve zencefil gelmektedir. Bu yağlar maalesef tek başına kullanılmaz. Mutlaka saç çıkaran taşıyıcı yağlarla karıştırılması gerekmektedir.

Saç Çıkartan Taşıyıcı Yağlar

Taşıyıcı yağlar arasında saçlar için kullanılanlar, jojoba yağı, badem yağı ve zeytin yağıdır. Bu yağlar tek başına da kullanılabilir. Fakat uçucu yağlar ile karıştırıldığında çok daha etkili olmaktadırlar. Bu yağlar ve saç için kullanılabilen diğer yağlar hakkında küçük bilgiler ve saç bakım maskeleri tarifleri vermek istiyoruz.

Jojoba Yağı 

Saç bakımı için oldukça faydalı bir yağdır. Jojoba yağı saç kırılmasını önler, saçların daha parlak ve canlı görünmesini destekler. Diğer yandan da saçların uzamasına ve daha güçlü olmasına yardımcıdır. Tamamen bitkisel olan jojoba yağı, saç derisine işleyerek saç dökülme problemlerine karşı oldukça etkilidir ve yeni saçların çıkmasını destekler. Ayrıca kepek sorununa karşı da kullanılabilir.

Badem Yağı

Badem yağı saç çıkaran en etkili yağlar arasındadır. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcıdır ve dökülme sorununa karşıda etkilidir. Badem yağı içerisinde bulunan yağ asitleri ve D-E vitaminleri sayesinde saçlarınızın nemlenmesini sağlar ve dökülmesini engeller. 6 hafta kadar düzenli kullanım sonrasında saçlarınızın daha parlak ve daha dolgun olduğunu göreceksiniz. Kuru saçlara sahipseniz, badem yağı, zeytin yağı ve hint yağını eşit miktarda karıştırıp haftada bir bu kürü saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Her saç tipi için kullanıma uygun olan lavanta yağı, saç çıkaran ürünler arasında yer alan bir yağdır. Saçların uzamasını desteklerken aynı zamanda saç dökülmesine de engel olan, yeni saçların çıkmasına yardımcı olan bitkisel bir üründür. Hoş bir kokuya sahip lavanta yağı saç derisindeki çeşitli sorunları da tedavi eder. Ayrıca saça bit gelmesine engel olduğu bilinmektedir. Lavanta yağı yeni saçların çıkması için oldukça etkilidir ve kesin saç çıkaran yağlar arasında yer alır.

Hint Yağı

Hint yağı saçları besler, sağlıklı uzatır, saçları nemlendirir, kırıkları onarır ve saç dökülmesini engeller. Aynı etkiyi kaş ve kirpikler içinde göstermektedir. Hint yağı saç dökülmesine engel olurken aynı zamanda yeni saçların çıkmasını sağlar.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı ile saç dökülmesinden ve kepek sorunundan kurtulmanız mümkün. İçerisinde bulunan antioksidan ve vitaminler sayesinde saçlarınızı besler. Biberiye yağı saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saçlarınızın hızlı uzamasına yardımcı olur. Saç derisinde oluşan pul pul dökülmeleri giderir ve kaşıntı problemini ortadan kaldırır.

Üzüm Çekirdeği Yağı

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saçı ve saç derisini besler. Üzüm çekirdeği yağı, saç köklerini güçlendirir ve nemlendirir. Bu sebeple saçlarınızın dökülmesine engel olur ve daha hızlı uzamasına yardım eder.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı özellikle badem yağı ile karıştırıldığında oldukça etkilidir. Kuru ve yıpranmış saçları besler ve kökten uca onarır. Dolgun saçlara, saha parlak görünümlü saçlara sahip olmak için 4 damla hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak sürebilirsiniz.

Saç Çıkaran Kür

Saç Çıkaran Formül

 • 1 çay kaşığı lavanta yağı,
 • 1 çay kaşığı biberiye yağı,
 • 2 damla kekik yağı,
 • 2 damla sedir ağacı yağı,
 • 3 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı,
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı,

Bu karışımı hazırlarken dikkat etmeniz gereken şey, yağların iyice karıştırılmış olmasıdır. Saç derisine uygulamadan önce mutlaka bilek içine sürüp cildinizin alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini takip etmelisiniz. Eğer bir sorun yoksa saç derinize bu karışımla masaj yaparak 10 dakika bekletin. Hazırlamış olduğunuz yağı özellikle saç dökülmesinin yoğun olduğu bölgeden başlayarak sürün. 2 ay boyunca haftada 4 kez düzenli olarak kullanıldığında yeni saçların çıktığını göreceksiniz.

Saç Çıkaran Yağ Karışımları

 • Hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı ile saç çıkaran kür hazırlamanız mümkün. Bunun için 3 damla çay ağacı yağı ile 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın ve saç derisine masaj yaparak uygulayın. Haftada 2 kez uygulayabileceğiniz bu kürü saçınızda 30 dakika bekletmelisiniz.
 • 1 yemek kaşığı jojoba yağına 4 damla lavanta yağı ekleyip güzelce karıştırınız. Daha sonra her gün saç diplerine masaj yaparak bu karışımı uyguladığınızda, kısa sürede değişimi göreceksiniz.
 • 3 damla lavanta yağını 2 yemek kaşığı zeytin yağı ile karıştırın. Yeni saçların çıktığına şahit olana kadar bu karışımı saç diplerine uygulamaya devam edin.

Saç Çıkaran Yağ Kürü

 • 2 damla badem yağı,
 • 4 damla hardal otu yağı,
 • 4 damla zencefil yağı,
 • 4 damla ısırgan otu yağı,
 • 4 damla kırmızı biber yağı,
 • 5 damla zeytin yağı,

Yukarıda sıralamış olduğumuz doğal yağları cam bir kase içinde güzelce karıştırın. Karışımı saç derisine masaj yaparak uygulayın. Düzenli bir şekilde haftada 2 gün yapabileceğiniz bu maskeyi yeni saçların çıktığını görene kadar tekrarlayın.

Saç Gürleştirme Kürü İbrahim Saraçoğlu

 • Sarımsak yağı,
 • Badem yağı,
 • Çam yağı,
 • Havuç yağı,
 • Buğday yağı,

Tüm bu bitkisel yağlardan 2’şer damla olacak şekilde cam bir kavanozda karıştırıyoruz. Her gece yatmadan önce hazırladığınız karışımla saç diplerine 10 dakika masaj yapmalısınız. Daha sonra saçlarınızı bir havluyla sarın ve karışımın saçlarınızda sabaha kadar kalmasını sağlayın. Sabah kalkınca saçlarınızı yıkayabilirsiniz. 3 hafta düzenli kullanmanız şart ve yaklaşık olarak kesin sonuç almanız 2 ayı bulacaktır.

5 Yorum

 1. Hep saçımı uzatmak istemişimdir. Bir kaç kez denedim ama olmadı. Saç uzatıcı maskelere, bakım setlerine ve yağlarına baktım ama pek etkili olduklarını göremedim. En sonunda hızlı saç uzatan keratin dip bakım yağını buldum. Patentli ve doğallığından dolayı etkisini hızlıca gösterdi ve saçlarımı uzatmaya başladı. Artık uzun saçlara sahibim 🙂

 2. saçlarım çok kısa bayanlar ,bir çok yolu denedim sadece işe yarayan saç çıkarıcı titanyumlıu keratin seti oldu şuanlık çok memnunum saçlarım çok hızlı uzadı seyrek olan kısımlarda da yeni yeni saçlarım çıktı doğrusu benim için çok iyi oldu

 3. Ben de saçlarımın dökülmesinden çok rahatsızdım. Demir eksikliği olduğu için sebebi bu sandım ama değilmiş, kullanmadığım saç için yağ denemediğim maske kalmadı. Dökülme için şampuan ve bakım ürünleri araştırırken Liquid keratin markasına denk geldim. İğneli taraklı bir seti var. Saç Güçlendirici ve Çıkarıcı Keratin Bakım Seti ni aldım. 2 aydır düzenli kullanıyorum. Saçlarımın dökülmesindeki değişim gerçekten inanılmaz. Eşimin de saçlarının ön taraflarında açılmalar mevcuttu. Birlikte kullandık ve gerçekten efsane sonuçlar aldık. Evde böyle bir bakım yapılabildiğini ilk kez bu marka sayesinde öğrendim diyebilirim. İçeriği de tamamen doğal. Kesinlikle tavsiye ederim sonuç harika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu