Faydaları

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? En uzun ömürlü bitkilerden biri zeytin ağacıdır. Binlerce yıllık ömre sahip olan zeytin ağacının hem meyveleri hem de yaprakları birer şifa deposudur. Özellikle Akdeniz kıyılarında bulunan medeniyetler, hem zeytinden hem de bu mucizevi bitkinin yapraklarından faydalanmıştır. Bilhassa, zeytin yapraklarının içinde bulunan anti septik özellikler, enfeksiyon hastalıklarında tedavi edici olarak kullanılmıştır.

Zeytin yaprağı, vücuttaki enfeksiyon ve iltihapları giderdiği gibi çeşitli virüsleri de etkisiz hale getirmesi ile bilinir. Dolayısı ile vücutta yer edinen enfeksiyonlar için ve dışarıdan gelebilecek her türlü virüs ve bakterileri yok etmek için ideal bir bitkidir. Sizler için bu yazımızda zeytin yaprağı hakkında bilinmesi gereken tüm detayları bir araya getirdik.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Çeşitli hastalıkların tedavisinde çok eski yıllardan bu yana alternatif tedavi yöntemi olarak zeytin yaprağı kullanılmıştır. Gerek yapılan çeşitli klinik araştırmalar gerekse eski dönemlere ait olan kayıtlar, zeytin yaprağının eşsiz şifalarını ortaya çıkarır niteliktedir. Dolayısı ile hem vücut hastalıklarınız için hem de dışarıdan gelebilecek her türlü hastalık için zeytin yaprağı kullanmanız avantajlı olacaktır. İşte zeytin yaprağı nelere iyi gelir? Sorusunun yanıtı…

 • Zeytin yaprağı bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Hastalıkların önlenebilmesi için mutlaka bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Özellikle salgın hastalıklardan ve gribal enfeksiyonlardan kendinizi korumak adına günlük bir, iki bardak zeytin yaprağı çayı tüketmeniz önerilir. Ayrıca zeytin yaprağı çayı ile vücudunuzu kalıtsal hastalıklara karşı da koruyabilir ve mevcut hastalıklarınızın tedavi sürecini kısaltabilirsiniz.

 • Zeytin yaprağı çayı beyin hücrelerini yeniler.

Zeytin yaprağı ile hazırladığınız çayı düzenli olarak tüketmek beyin hastalıklarının başlangıç sürecini yavaşlattığı kanıtlanmıştır. Özellikle Alzheimer hastalığı üzerinde etkili olduğu, beyni hafıza kaybına karşı koruduğu bilinmektedir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, beyin hücrelerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Dikkat eksikliği ve uyku bozukluklarının giderilmesine önemli ölçüde rol oynar.

 • Zeytin yaprağı toksin ve iltihaplanma gibi olumsuz durumların önüne geçer.

İyi bir antioksidan kaynağı olan zeytin yaprağı ile vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanız mümkün olacaktır.  Bilindiği üzere vücutta toksin birikmesi vücudun zayıflamasına ve bağışıklık sisteminin çökmesine neden olur. Özellikle boğazda ve diğer solunum organlarında oluşan iltihap ve enfeksiyon için zeytin yaprağı çayı tüketilmesi önerilir.

 • Zeytin yaprağı her türlü hastalığa karşı vücut direncinin artmasına yardımcı olur.

Kişiler hasta olmayı beklemeden önce günlük bir fincan zeytin yaprağı çayı tüketmelidir. Bu sayede vücut kendini baştan koruma altına alır. Bilhassa kış aylarının yaklaşmakta olduğu bu günlerde kendi vücudunuzu koruma altına almak zeytin yaprağı tüketmeniz yerinde olacaktır. Ayrıca salgın hastalıklara karşı kendinizi korumak isterseniz, mutlaka zeytin yaprağından faydalanmanız önerilir. Zeytin yaprağına ek olarak, yeşil zeytin de tüketmeniz ekstra faydalı olacaktır.

 • Zeytin yaprağı sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olur.

Gerek içerdiği maddeler sayesinde gerekse, tok tutucu özelliği sayesinde zeytin yaprağı kilo vermeye katkı sağlar. Elbette kilo vermek için hiçbir bitkisel ürün tek başına yeterli değildir. Bu nedenle diyet listenize ekleyebilirsiniz. Düzenli tüketildiğinde tok tutucu özelliği ile iştahınızı kapatmaya yardımcı olacaktır.

 • Zeytin yaprağı deri üzerinde oluşan hastalıklara iyi gelir.

Zeytin yaprağı, anti septik özellik taşıdığı için mikrop ve virüs öldürme özelliğine sahiptir. Yani deri üzerinde çıkan mantar, sedef ve egzama gibi hastalıklarda kullanılması tavsiye edilir. İlk olarak zeytin yaprağı çay şeklinde demlenip, sorunlu bölgelere uygulanmalıdır. Düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde cilt üzerine yerleşmiş çeşitli bakteri ve virüslerin kısa sürede tamamen ortadan kalkmasına fayda sağlar.

 • Zeytin yaprağı her türlü haşere ısırmasına iyi gelir.

Sinek, sivri sinek veya diğer türlü böcek ısırıklarında zeytin yaprağını kullanabilirsiniz. Zeytin yaprağı, içerdiği bileşenler sayesinde mucizevi bir ilaç gibidir. Zeytin yaprağını kaynatıp, böcek ısıran bölgeye tonik şeklinde uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Zeytin yaprağı sakinlik ve dinginlik verir.

Gerek kronik yorgunluk için gerekse günün stres ve  kaygısını atmak için zeytin yaprağını kullanmanız uygun olacaktır. Günlük bir bardak zeytin yaprağı çayı içtiğiniz takdirde daha sakin bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca uyku sorunu olan kişiler de atmadan önce bir bardak zeytin yaprağı çayı içerse huzurlu bir uyku deneyimi yaşayabilirler.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

 • 3 -4 adet kuru zeytin yaprağı,
 • 1 bardak su,

Öncelikle suyu kaynatıp, üzerine 3 – 4 adet zeytin yaprağını ilave edip, demlenmesi için 10 dakika kadar beklemeye almanız gerekir. Zeytin yaprağı çayını demledikten sonra içmeye hazır hale gelecektir. 10 dakikalık dinlenme süresinde ise mutlaka çayın ağzını kapatmanız gerekir.

Zeytin Yaprağı Nerelerde Kullanılır?

 • Zeytin yaprağı, iyi bir anti septik özelliğe sahiptir. Dolayısı ile virüs, enfeksiyon, iltihaplanma gibi durumlarda çok sık kullanılması tavsiye edilir.
 • Bulaşıcı hastalıkları önlemek için zeytin yaprağı çayı kullanılmalı. Her türlü bulaşıcı ve enfeksiyon riski olan hastalıkların önlenmesi için zeytin yaprağı çayı tüketilmelidir.
 • Zührevi ve deri hastalıklarında zeytin yaprağı çayı kullanılması tavsiye edilir.
 • Cilt bakımında ve sivilce gibi durumlarda zeytin yaprağı çayı ile cildinizi temizleyebilirsiniz.
 • İç organlarda oluşan yağlanma gibi durumlarda tercih edilmelidir. Özelikle karaciğer yağlanması gibi zor ve yıpratıcı süreçlerde kişilere en iyi şekilde yardımcı olacak doğal ürünlerden biridir.

Zeytin Yaprağı Çayı Kaç Gün İçilmeli?

Zeytin yaprağı çayının tüketim süresi aslında kullanım amacına göre değişebilir. Esasen eski medeniyetlerde yaşayan insanlar günlük bir bardak zeytin yaprağı çayını tüketmişlerdir. Ancak zayıflamak isteyen veya vücudundaki toksinleri atmak isteyen kişiler düzenli olarak hedefledikleri kiloya ulaşana kadar içebilirler. Ayrıca bulaşıcı hastalıklar için veya virüs gibi kötü etki yapacak durumlarda ise günlük iki bardak zeytin yaprağı çayı tüketmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Zeytin Yaprağı Kolesterole İyi Gelir mi?

Günümüzde pek çok kişinin sorunlarından biri de kolesteroldür. Ancak kolesterolü dengede tutabilmek adına bir takım bitkisel ürünlerden faydalanmak yerinde olacaktır. Bu bitkisel ürünlerden birisi de hiç kuşkusuz zeytin yaprağıdır. Zeytin yaprağı ile damar içinde yer edinmiş yağlanma veya plaklar zamanla temizlenir.

Kötü kolesterol için günlük bir bardak zeytin yaprağı tüketimine özen göstermeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Zeytin yaprağı kolesterole iyi geldiği gibi kalp ve diğer damar hastalıklarına da iyi gelmektedir. Yani ani kalp krizi gibi durumların önüne geçebilmek adına zeytin yaprağı çayı tüketebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Nasıl Kurutulur?

Eğer evinizde doğal olarak zeytin yaprağı kurutmak isterseniz birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gerekir. Kurutmak istediğiniz zeytin yaprağını  yarı gölge bir alanda kurutmaya bırakmanız gerekir. Aşırı güneş alan yerde bekletmemeye özen göstermenizde fayda vardır.

Zeytin Yaprağının Zararları Nelerdir?

Zeytin yaprağının zararları, çok fazla olmasa da birkaç zararı mevcuttur. Özellikle kronik hasatlığı olan kişiler ilk olarak doktorlarına danışıp tüketmelidir. Ayrıca hamile veya bebek planlayan kişiler için zeytin yaprağı tüketilmesi önerilmez. Çünkü zeytin yaprağı yapısı nedeni ile kas gevşetici bir özelliğe sahiptir. Rahim kaslarını gevşetip, düşüğe neden olabilir. Ayrıca hamillerde erken doğum riskini ve kanama gibi yan etkileri gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu