Doğal BitkilerFaydalarıSağlık

Çınar Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Çınar Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Doğada bulunan her bitkinin insan sağlığına büyük ölçüde katkıları vardır. Ancak doğru ve düzenli kullanılması en önemli detaylar arasında yer alır. Eğer kronik rahatsızlıklar için, cilt güzelliği için ve diğer sağlık sorunları için doğanın mucizelerinden faydalanmak isterseniz ilk etapta bitkisel ürünlerin nasıl kullanılması gerektiğine bakmanız gerekir.

Çınar yaprağı da bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan doğal ürünlerden biridir. Çınar yaprağı üzerinde yapılan araştırmalara göre, bu bitkinin vücut kireçlenmelerine iyi geldiği kanıtlanmıştır. Özellikle belli bir yaştan sonra eklemlerde aşırı derecede ağrılar görülmektedir. Bunun büyük nedenlerinden biri ise elemlerde meydana gelen kireç sorunudur. İşte bu ve bunun gibi rahatsızlıklarınızda çınar yaprağı kullanabilirsiniz.

Çınar Yaprağının Faydaları Nelerdir?

 

Çınar Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Çınar ağacının görkemli yapısı herkesin dikkatini çekmektedir. Bu ağacın meyveleri olmaz ama yaprakları pek çok derde devadır. Çınar yaprağının faydaları ise;

 • Çınar yaprağı, kemiklerde oluşan kireçlenmeleri önler.

Eklemlerde ve kemiklerin diğer bölgelerinde meydana gelen kireçlenmeleri önleyerek kişilerin dhaa rahat hareket etmesine katkı sağlar. Üstelik sadece kemik kireçlenmesine değil, diğer kemik sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Zedelenen ve darbe alan kemiklerde çınar yaprağı kullanılabilir. Çınar yaprağı romatizmal hastalıkları için de birebir gelecek bitkisel ürünlerden biridir. Hem iltihaplı romatizmalarda hem de diğer romatizma türlerinde kullanılması tavsiye edilir.

 • Çınar yaprağı enfeksiyonları vücuttan temizler.

Vücudun belli bir bölgesinde oluşan iltihaplanma durumları ile savaşır. İltihapların ve enfeksiyonların kısa sürede kurumasına yardımcı olur. Yine ödem ve ödeme bağlı şişliklerin kısa sürede inmesine katkı sağlar.

 • Çınar yaprağı diş ve ağız sağlığı için kullanılmalıdır.

Çınar yaprağının faydalarından biri de ağız içi hijyeni sağlamasıdır. Diş iltihaplanmaları, ağız içinde biriken diğer bakteri gibi olumsuz durumların tedavi edilmesinde kullanılır. Yine boğazda biriken mikropların atılmasını da sağlar. Bunun için çınar yaprağı ile yapılan çay ile ağzınıza gargara yapmanız yeterli olacaktır.

 • Vücutta oluşan yara izlerini giderir.

Belli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan yanık ve yara izlerinin geçmesini sağlar. Düzenli kullanımda izlerin en aza inmesini sağlayarak, daha güzel bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.

 • Çınar yaprağı saç sağlığı için kullanılır.

Çınar yaprağı başta saç dökülmeleri için, saçlarda kepek oluşumunu engellemek için ve saçların daha güçlü bir yapıya ulaşması için kullanılan doğal ürünlerden biridir.

Çınar Yaprağı Çayı Neye İyi Gelir?

çınar yaprağı çayı

 

Çınar yaprağının faydalarını duyan kimselerin sorduğu sorulardan biri de çınar yaprağı çayı neye iyi gelir? Sorusudur. Çınar yaprağı çayı vücuttaki bazı hastalıkların tamamen tedavi edilmesinde rol oynar onlar ise;

Mide hastalıklarına iyi gelir; çeşitli mide hastalıklarına iyi gelen çınar yaprağı çayı doğru kullanıldığında mide bulantısı gibi sorunların da önüne geçer.

Boğaz ağrılarına iyi gelir; çınar yaprağı çayı ile boğazda oluşan bakterileri temizleyebilirsiniz. Özellikle çay olarak tüketildiğinde boğaz şişmesi ve boğaz ağrısı gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.

Baş ağrıları için çınar yaprağı çayı içilmelidir; gerek kronik baş ağrılarında gerekse zaman zaman görülen baş ağrılarında çınar yaprağı çayı tüketilmelidir. Yine yaptığınız çayın posasını, başınızın ağrıyan bölgesine tampon şeklinde uyguladığınızda faydasını daha fazla görebilirsiniz.

Çınar yaprağı çayı harika bir antibiyotiktir; bilindiği üzere vücuda çok fazla antibiyotik alımı vücut direncini düşürmektedir. Ancak çınar yaprağı çayı ile doğal antibiyotik elde edebilir ve vücudunuzun direncini düşürmeden sağılığınıza kavuşabilirsiniz. Özellikle dış enfeksiyonlarda kullanılması tavsiye edilir.

Çınar Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Çınar yaprağı çayı yapmak oldukça kolaydır. Bunun için bir bardak kaynayan suyun içine bir tutam kurutulmuş çınar yaprağını ilave edip, demlemeye bırakabilirsiniz. Ilıdığında içerisine tatlandırmak amacı ile bir miktar doğal bal ilave edebilirsiniz.

Çınar Yaprağı Zayıflatır Mı?

Fazla kiloya sahip olan kişilerin ilk aklına gelen sorulardan bir tanesi de çınar yaprağı zayıflatır mı? Sorusudur. Çınar yaprağı doğrudan yağ yakıcı özelliğe sahip değildir. Dolayısı ile zayıflatır demek çok yanlış olacaktır. Ama vücuttan ödem atıcı etkisi olduğu için bağırsaklarda ve diğer bölgelerde oluşabilecek şişlikleri giderir.

Çınar Yaprağı Aç Mı Tok Mu İçilir?

Çınar yaprağı farklı hastalıklar için farklı şekillerde içilmelidir. Çınar yaprağı aç mı tok mu içilir? Sorusunu cevabı ise;

 • Kemik sorunları ve kireçlenme için içilecekse, aç karnına tüketilmesi gerekir.
 • Hazımsızlık ve ödem attırmak için kullanılacaksa, tok karnına tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Baş ağrısı gibi ağrılar için tampon şeklinde kullanılmasında fayda vardır.

Çınar Yaprağı Ne Zaman Toplanır?

Ciddi rahatsızlıkların tedavisinde çınar yaprağı tavsiye edilmektedir. Ama kişilerin çınar yaprağı kullanmadan önce dikkat etmesi gereken birkaç detay vardır. Bunlardan biride çınar yaprağının toplanma zamanıdır.  Çınar yaprağı erken toplanırsa, içinde bulunan toksin maddeleri direk vücuda geçecektir. Yine erken toplanan çınar yapraklarının pek fazla etkisi de olmayacaktır. Bu doğrultuda çınar yapraklarının son bahar aylarının sonunda toplanması tavsiye edilir. Yani yapraklar sararmaya başladığında toplanması doğru olacaktır.

Çınar Yaprağı Nasıl Kurutulur?

Çınar yapraklarının doğru bir şekilde tüketilmesi ve yine doğru bir şekilde saklanması gerekir. Tüm bunlara dikkat ettikten sonra çınar yaprağı nasıl kurutulur? Sorusunun yanıtına da ekstra özen göstermeniz gerekir. Çınar yaprakları kurumaya yakın bir zamanda toplanacağı için kurutmak zor olamayacaktır. Gölge bir yerde çınar yapraklarının kurutularak, tüketilmesi gerekir.

Çınar Yaprağını Kimler Kullanamaz?

Çınar yaprağı yıllardır, hastalıkların tedavilerinde kullanılan bitkisel yöntemlerden biridir. Ancak herkes çınar yaprağı kullanamaz. Çünkü çınar yaprağının vücutta oluşturabileceği bazı komplikasyonlar da vardır. Peki, kimler çınar yaprağı kullanamaz;

 • Başta kronik rahatsızlıkları olan kişiler için çınar yaprağı ve bazı bitkisel ürünlerin kullanımı doğru değildir. Ancak doktor gözetiminde kullanılabilir.
 • Hamilelerin ve emziren annelerin çınar yaprağı kullanması sakıncalıdır.
 • Tansiyon hastaları için çınar yaprağı kesinlikle önerilmez.
 • Alerjik bünyeye sahip olan kişiler için uygun değildir.

Çınar Yaprağının Zararları Nelerdir?

Çınar yaprağının faydaları kadar zararları da vardır. Özellikle 55 yaşından sonra kullanılması tehlikeli olacaktır. Çınar yaprağının zararları bununla da bitmiyor, eğer alerjik ve hassas bir cilt yapısına sahipseniz, kesinlikle çınar yaprağından uzak durmanız gerekir. Çünkü hassas ciltlerde dökülme, kaşıntı gibi bazı olumsuz durumlara neden olur. Hamilelikte kullanımı yapılırsa, düşüğe veya erken doğuma sebebiyet verir. Öte yandan sürekli ilaç kullanımı yapıyorsanız, ilaçlarla etkileşime girip, daha büyük hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerde mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilere de sahiptir. Son olarak çınar yaprağı kullanımı epilepsi krizlerini artırmaktadır, bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Eğer çınar yaprağını verdiğimiz sağlık sorunlarının tedavisinde kullanacaksanız, mutlaka temiz bir yerden toplamanız gerekir. Hava kirliliğinin yoğun yaşandığı bölgelerden ya da araçların çok geçtiği bölgelerden değil, ormanlık alanlardan toplanmanız önerilir. Eğer çınar yaprağını aktardan satın almak isterseniz, yine güvendiğiniz ve sağlıklı ürünler sattığından emin olduğunuz, aktarları tercih etmeniz önerilir. İnternet üzerinden sipariş vereceğinizde ise mutlaka güvenilir siteleri tercih etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu