DiyetDoğal BitkilerSağlıkYaşamZayıflama

Tere Otunun Faydaları

Tere Otunun Faydaları

Doğanın insanlara sunduğu harika besinlerden biri de teredir. İçerdiği güçlü vitamin ve mineraller sayesinde başta enfeksiyon hastalıklarında ve çeşitli mevsimsel hastalıklarda kullanılması tavsiye edilir. Özellikle ak ciğer temizliği yaptığı kanıtlanmış olan tere sayesinde sigara ve tütün ürünü kullanan kişiler, tere sayesinde akciğer temizliği yapabilir.

Hafif acı tadı ve yoğun aroması ile başta et yemeklerinin yanında tüketilen tere, sadece lezzeti ile değil, sağladığı faydaları ile de her dönem gündemde kalmayı başarmış yeşil bitkilerden biridir. Troid hastalıklarından, cinsel sağlık sorunlarına kadar hemen her alanda kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca terenin kalorisi çok düşük olduğu için ve yine iyot içerdiği için daha kolay bir şekilde kilo vermenize de katkı sağlar. Hal böyle olunca hem mevsim geçişlerinde hem de soğuk kış günlerinde bolca tere tüketmeniz önerilir. İşte tere otunun faydaları

Tere Otunun Faydaları

 

 

 

Tere Otunun Besin Değeri Nedir?

Tere otunun besin değeri, sayesinde vücudunuzda eksik olan pek çok vitamini ve minerali kolayca alabilirsiniz.

 • 100 gram terede yaklaşık 30 kcal kalori mevcuttur.
 • Protein,
 • Potasyum,
 • Demir,
 • A ve d vitamini,
 • Sodyum,
 • Karbonhidrat,
 • C vitamini ve b6 vitamini,
 • Diyet lifi,
 • Magnezyum,
 • İyot,

Terenin faydaları nelerdir?

Tere sadece yaprakları tüketilmesi gereken bir besin değildir. Kök kısmı ve hatta tohumları bile insan sağlığı için son derece önemli vitamin ve mineralleri barındırır. Yani tere tüketeceğiniz zaman kök kısımlarını da iyice temizleyip, atmadan tüketmeniz önerilir.

 • Tere otu harika bir balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Özellikle kış günlerinde bronşların dolması ile oluşan balgam başta nefes almayı zorlaştırırken, kişilerin günlük aktivitelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumda yapılması gereken ise 3 gün boyunca bolca tere otu tüketmek olacaktır. Özellikle terenin kök kısımları bu konuda daha etkilidir. Sigara veya soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan balgam gibi sağlık sorunları için tere tüketimi yapmanız yeterli olacaktır.

 • Tere otu vücuttaki bakteri üretimini durdurur.

Gerek salgın hastalıkların neden olduğu gerekse çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bakterileri yok etmek için bolca tere otu tüketmeniz gerekir. Özellikle ağız içinde meydana gelen baterileri ve bağırsaklarda biriken kötü bakterileri düzenli tere tüketimi yaparak önleyebilirsiniz.

 • Tere otu akciğer enfeksiyonlarını temizler

Akciğer enfeksiyonları kış aylarında ve mevsim geçişlerinde pek çok kişinin karşılaştığı olumsuz durumlardan biridir. Bu nedenle akciğerlerdeki enfeksiyonlarınızı tere otu ile temizleyebilirsiniz.  Tere otu tükettiğinizde daha rahat nefes almaya başladığınıza şahit olacaksınız. Bu nedenle sadece enfeksiyon sorunları için değil, astım ve bronşit gibi hastalıklarda da mutlaka tere otu tüketimi yapılması tavsiye edilir.

 • Tere otu demir vitamini içerdiği için kansızlık sorununu ortadan kaldırır.

Kansızlık sorunları çağımızın en sık karşılaşılan problemlerinden biridir. Demir bakımından zengin olan tere otunu tüketerek, demir eksikliğinizi giderebilirsiniz.

 • Tere otu harika bir antioksidan kaynağıdır.

Doğadaki pek çok üründe antioksidan mevcuttur. Ama en güçlü antioksidan kaynaklarından biri teredir. Dolayısı ile az miktarda tüketilen tere otu bile vücuttaki toksinlerin büyük bir bölümünü atmaya katkı sağlar. Bu sayede başta bağırsak sağlığı, mide ve kanser gibi hastalıkların önüne geçişmiş olacaktır.

 • Tere otu idrar söktürücü kabızlık giderici özelliğe sahiptir.

Bol diyet lifi kaynağı olan tere otu bağırsakların yumuşamasını sağlar. Bu sayede daha kolay bir şekilde dışkılama imkanı sunar. Öte yandan vücutta biriken ödem ve fazla suyun dışarıya atılmasına yardımcı olur. Mesane temizliği yaparak, daha sağlıklı bir yaşam sunar.

 • Börek kumu gibi sorunlarla savaşır.

Tere otunun belki de en sevilen yanı, böbrek temizliği yapmasıdır. Böbreklerde bulunan kum ve taş gibi durumların temizlenmesine yardımcı olur. Böbrek ağrısı gibi durumlar için de mutlaka tere otu tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Tere otu beyin sağlığı için önemlidir.

Tere otunun beyin sinir hücrelerini canlandırdığı bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Daha sağlıklı bir beyin yapısı için mutlaka düzenli bir şekilde tere otu tüketilmesi tavsiye edilir. İlerleyen yaşlarda görülen unutkanlık  ve alzheimer gibi hastalıkların da önüne geçer.

Tere Otu Cinsellik İçin Tüketilir Mi?

Tere otu cinsellik için uzun yıllardan bu yana kullanılmaktadır. İçerdiği bileşenler sayesinde cinsel isteksizliğin önüne geçer. Ayrıca kadın ve erkeklerde cinsel uyarım yaptığı için kullanılması tavsiye edilir.

Tere Otu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Soğuk kış aylarında rengi ve kokusu ile pek çok kişiyi lezzeti ile büyülemeyi başarmış olan tere otu hakkında en çok merak edilen soruların başında tere otu hangi hastalıklara iyi gelir? Sorusudur.

Tere otu bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu da hem vücudun kendi ürettiği hem de dışarıdan gelebilecek her türlü hastalığa karşı koruyucu özellikte olduğu bilinmektedir. Özellikle bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için uzmanlar tarafından bolca tere tüketilmesi önerilir. Bunun dışında  karaciğer başta olmak üzere, iç organ temizliği için de bolca tere otu tüketilmesi tavsiye edilir.

Tere Yağ Yakar Mı?

Kilo vermek isteyen kişiler tere yağ yakar mı? Sorusunu sıkça yöneltmektedir. 100 gram terede 30 kcal kalori mevcuttur. Bu da yağ yakımına destek verdiği ve kilo aldırmadığı anlamına gelir. Özellikle diyet yapan kişiler günlük bolca tere tüketmelidir. Bunun dışında bağırsakları hızlı çalıştırdığı için, kronik kabızlık yaşayan ve sürekli karın bölgesinde şişkinlik hisseden kişiler için kullanılması tavsiye edilir. Bunun dışında tiroid bezinin düzenli şekilde çalışmaması durumunda meydana gelen fazla kilolar için de tere otu tüketilmesi önerilir. Çünkü tere, troid sorunlarının üstesinden gelmektedir. Bu da daha hızlı kilo vermeye fayda sağlayacaktır.

Tere Nasıl Yenir?

Terenin bu kadar şifasını duyan kişiler gün içinde tere tüketmeye özen göstermektedir. Ama tere nasıl yenir? Sorusu da akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Tere tüketmeden önce kökleri ile beraber iyice yıkamanız tavsiye edilir. Tereyi iyi bir şekilde yıkadıktan sonra salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca tere yapraklarının üzerine limon sıkıp, sade olarak tüketmeniz de faydalı olacaktır. Bilhassa kilo vermek isteyen kişiler limonla beraber tere tüketmelidir. Tere haşlayarak ya da pişirilerek tüketilen bir bitki değildir. Bu nedenle pişirmeden istediğiniz şekilde tüketme imkanınız mevcuttur.

Tere Ne Kadar Tüketilmeli?

Tere ne kadar tüketilmeli? Çok düşük bir kalori miktarına sahip olan tereyi istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Ama acı ve yoğun bir lezzete sahip olduğu için genelde birkaç adet tere tüketimi yeterli olacaktır. Eğer ilk defa tere yiyecekseniz, ilk olarak midenizde yanma veya alerjik sorun çıkarıp, çıkarmadığına dikkat etmeniz önerilir.

Tere Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Tere tohumu da en az terenin yeşil yaprakları kadar faydalıdır. Bu nedenle tere tohumunun faydaları nelerdir? Sorusuna verilecek yanıtlar karşısında hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Tere tohumunu bal ile karıştırıp, tüketebileceğiniz gibi yoğurt ile karıştırarak ta tüketebilirsiniz. Eğer mide ülseri, mide yarası ve çeşitli mide hastalıklarınız varda tere tohumunu tüketirken dikkatli olmanız gerekir. İşte tere tohumunun faydaları;

 • Tere tohumu düzenli kullanıldığında demir emiliminin artmasına katkı sağlar. Dolayısı ile demir eksikliği tedavisinde kullanılır.
 • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Tere tohumu harika bir şekilde kanı temizler.
 • Cinsel performansı artırır.
 • Tere tohumu dizanteri hastalığına iyi gelir.
 • Cildin daha dinç ve daha güzel görünmesini sağlar.
 • Tere tohumu suyu ile banyo yaptığınızda deride görülen hastalıkları tedavi edebilir ve saç dökülmelerini engelleyebilirsiniz.

Tere Otunun Zararları Nelerdir?

Tere otunun zararları yok denecek kadar azdır. Ama mide sorunu olan kişiler için çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Mide bulantısı, mide yanması gibi durumlara sebebiyet verirken, bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Bunun dışında tere otu acı bir tada sahip olduğu için ağızda ve dilde buruk bir tat bırakabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu