Saç Bakım ÜrünleriSaç BakımıSağlık

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir? Sarımsak Yağı Saç Çıkarır Mı?

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir? Sarımsak Yağı Saç Çıkarır Mı?

Sarımsak uzun yıllardır insan oğlunun hayatına şifa katan harika besinlerden biridir. Sarımsak yağı ise hem cilt sorunları ile hem de saç sorunları ile savaşarak, daha güçlü saç yapılarının ortaya çıkmasına katkı sağlar. Özellikle içerdiği sülfür sayesinde saç derisinde yaşanan bazı hastalıkların ortadan kalkmasına da yardımcı olur. Buna ek olarak, içerdiği e vitamini, c ve b6 vitaminleri ile saç dökülmeleri saç kırılmaları gibi sorunların üstesinden gelerek daha canlı ve daha sağlıklı saç yapısına ulaşabilirsiniz.

Yapılan dermatolojik araştırmalar neticesinde sarımsak yağının, saçları daha hızlı uzattığı ve daha fazla canlı bir görünüme kavuşturduğu kanıtlanmıştır. Buna ek olarak, sarımsak yağı saçlarda görülen beyazlıkların da ortadan kalkmasına katkı sağlamaktadır. Bu bilgiler ışığında, Sarımsak yağının faydaları Sarımsak yağı saç çıkarır mı? Gibi sorular sıklıkla sorulmaya başlamıştır.

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir? Sarımsak Yağı Saç Çıkarır Mı?

Sarımsak Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsak içerdiği vitaminler sayesinde saçlarda görülen pek çok hastalığın önüne geçmektedir. Sarımsak ve sarımsak yağının en sevilen yanı ise saç dökülmelerini önleyici özellikte olmasıdır. Sarımsak yağının saça faydaları ise;

 • Sarımsak yağı saç çıkaran özelliğe sahiptir.

İçerdiği sülfür nedeni ile saç derisinin altında uyumakta olan saç kökü hücrelerini uyandırır. Bu sayede canlanan saç hücreleri tekrar aktif olarak çıkmaya başlar. Sadece saç köklerini çıkarmakla kalmayıp, yeni çıkan saçların da gelişmesine ve kalınlaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle özellikle erkek tipi saç dökülmelerinde sıklıkla sarımsak yağının kullanılması tavsiye edilir.

 • Saçların kırılarak dökülmesini engeller.

Bazı kozmetik ürünleri, yanlış beslenme ve saç boyaları saçların kırılmasına ve daha sonra dökülmesine neden olur. Sarımsak yağı ise saç kırılmalarını önleyerek saç dökülmelerinin önüne geçer. Gün içinde saç dökülmelerinin görülmesi normaldir ama çok fazla saç dökülmesi yaşıyorsanız, sarımsak yağından faydalanabilirsiniz.

 • Sarımsak yağı saç diplerinde kan dolaşımını hızlandırır.

Daha parlak ve daha canlı saç yapısına sahip olmak isterseniz, sarımsak yağı kullanabilirsiniz. İçerdiği b6 vitaminleri sayesinde saç derisindeki kan damarlarının daha aktif olarak çalışmasını sağlar. Bu da saçların daha canlı ve daha parlak görünme kavuşması anlamına gelir. Yine sürekli kopan ve kökünden dökülen bir saç yapısına sahipseniz, sarımsak yağından faydalanabilirsiniz. Çünkü kan akışının saç dersinde hızlanması ile beraber, saç kökleri daha sağlam ve daha kuvveli yapıya kavuşacaktır.

 • Saç derisinde oluşan kepeği yok eder.

Sarımsak yağı içerisindeki sebum maddesi nedeni ile saç derisi bakımı yapar ve saçların daha parlak görünüme kavuşmasını sağlar. Buna ek olarak saç derisinde görülen kepeğin de ortadan kalkmasına yardımcı olur.  Özellikle saç tellerine yapışan kepek türlerinden muzdarip iseniz mutlaka saçlarınıza sarımsak yağı ile bakım yapmanız önerilir. Saçlarınıza sarımsak yağı sürdükten sonra, saçlarınızı ince telli bir tarak yardımı ile tarayabilirsiniz.

 • Sarımsak yağı pek çok minerali bünyesinde bulundurur.

Sarımsak yağının içinde oldukça fazla mineral mevcuttur. Bu mineraller ise saç sağlığına olumlu katkılarda bulunur. Örneğin sarımsak yağının içinde demir vitamini mevcuttur. Demir, saç dökülmelerini önler. Yine kalsiyum vitamini de saçların daha canlı ve daha sağlıklı olmasına katkı sağlar. Sarımsak yağının içinde bulunan bakır ise saçların her zamankinden daha hızlı uzamasına katkı sağlar.

 • Sarımsak yağı saç diplerine oksijen taşır.

Sarımsak yağı saç diplerine daha fazla oksijen taşır. Bu da saçların daha hacimli ve daha yumuşak bir hal almasına yardımcı olur. Eğer sönük ve mat görünümlü bir saç yapısına sahipseniz, sarımsak yağından faydalanabilirsiniz.

 • Saç kıran hastalığına iyi gelir.

İran’da yapılan araştırmalara göre sarımsak yağı, saç kıran hastalığına iyi geldiği tespit edilmiştir. Günümüzde hem erkeklerde hem de kadınlarda sıklıkla görülen ve tedavisi çok zor olan saç kıran hastalıklarınızın tamamen ortadan kalkması için sorunlu bölgelere sarımsak yağı kullanabilirsiniz.

 • Saç kökü enfeksiyonlarını giderir.

Sarımsak yağı saç diplerinde oluşan bazı enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde kullanılan harika bir yağdır. Saç mantarı ve egzama tedavileri için en ideal yöntemlerden biridir. Saç diplerinde oluşan kızarıklık, tahriş ve kaşıntıları da giderdiği bilinmektedir.

Sarımsak Yağı Saç Çıkarır Mı?

Günümüzde pek çok kişide kellik gibi saç sorunları görülmektedir. Eskiden sadece erkeklerde görülen bu sorun artık kadınlarda da fazlaca görülmeye başlamıştır. Bu nedenle farklı alternatif tedavi yöntemlerine olan ilgi artmıştır. Sarımsak yağı saç çıkarır mı? Sorusunun yanıtı ise evettir. Yani düzenli bir şekilde saçlara sarımsak yağı uygulandığı takdirde saç dökülmelerini önler ve saç derisinde saç çıkmasına katkı sağlar. Önce saç diplerinde sarı tüylenmeler başlar ve daha sonra bu tüylenmeler kalın saç teline dönüşür. Ama sarımsak yağı düzenli bir şekilde kullanılmadığında bir etkisi görülmez. Burada önemli olan düzenli bir şekilde saçlara sürekli olarak sarımsak yağı sürülmesidir. Düzenli uygulamalar sonucunda en kısa sürede sonucu görebilirsiniz.

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir? Sarımsak Yağı Saç Çıkarır Mı?

Sarımsak Yağı Saçlara Nasıl Kullanılır?

Sarımsak yağının doğru kullanımı sonucunda saç derisi ve saç telleri daha bakımlı yapılara kavuşacaktır. Sarımsak yağı saç problemlerine karşı farklı şekillerde kullanılmaktadır. Sizlere vereceğimiz tarifler sayesinde saçlarınız eskisine oranla daha bakımı ve daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Canlılığını Yitirmiş Ve Güçsüz Düşmüş Saçlar İçin Sarımsak Yağının Kullanım Şekli

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı,
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 adet yumurtanın sarısı,
  • 1 tatlı kaşığı süzme bal,

Uygulanışı

Tüm malzemeler tek bir kap içine alınarak iyice karıştırılır. Karışımı parmak uçlarınız ile saç diplerinize uygulayıp, 20 ila 25 dakika kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Sarımsak yağı bazı ciltler üzerinde yanma gibi sorunlara neden olur. Eğer saç derinizde yanma hissi olursa 20 dakika beklemeden hemen yıkmanız tavsiye edilir.

Uzamayan Saçlar İçin Sarımsak Yağı Bakımı

Bazı kimselerin saçları oldukça geç uzuyor olabilir. Bu gibi durumlarda en iyi bakımlardan biri sarımsak yağı bakımı olacaktır.

Malzemeler

 • Yarım yemek kaşığı sarımsak yağı,
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli,
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,

Uygulanışı

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra saçlarınıza ve saç diplerinize hazırladığınız karışımı sürün. Karışımı saç diplerinize uyguladıktan sonra bir saç bonesi yardımı ile tüm saçlarınızı toplayın 40 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Kepeklenen Saçlar İçin Sarımsak Yağı

Kepek sorunu günlük yaşamda saçların estetik güzelliğini kaybetmesine neden olur. Eğer kepek gibi sorunlarınız varsa vereceğimiz tarifi saçlarınıza  uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı sarımsak yağı,
 • Bir yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu,
 • 1 yemek kaşığı doğal bal,

Uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra saç diplerinize uygulayın. Akabinde hafifçe masaj yaparak yarım saat bekletin. Daha sonra saçlarınızı bol su ile yıkayabilirsiniz. Bu karışımı haftada iki kez uygulamanız daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Yağlı Ve Mat Görünümlü Saçlar İçin Sarımsak Yağı Bakımı

Sönük, mat ve yağlı saçlar için vereceğimiz tarifi uygulayabilirsiniz. Saçlarınızdaki yağlı ve sönük görünüm tamamen ortadan kalkacaktır.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı sarımsak yağı,
 • 2 tatlı kaşığı kil,
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu,

Uygulanışı

Anti bakteriyel özellikte olan kil, saçların derinlemesine temizlenmesine katkı sağlayacaktır. Limon suyu ve sarımsak yağı ise saçlarda oluşan yağlı durumu tamamen ortadan kaldıracaktır. Tüm malzemeleri hazırlayıp, karıştırdıktan sonra karışımı saçlarınıza uygulayabilirsiniz. 15 – 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemi saçlarınıza ayda bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu