Sağlık

Astım Bronşite Ne İyi Gelir? Astım Bronşite Doğal Tedavi Yöntemleri

Astım Bronşite Ne İyi Gelir? Astım Bronşite Doğal Tedavi Yöntemleri

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri de bronşittir. Özellikle kış aylarında artarak kendini gösteren bronşit akut ve kronik olarak iki farklı şekilde görülebilir. Bronşit hastalığına neden olan en önemli etmenlerden birkaçı ise kirli hava, toz ve soğuk algınlığıdır. Bronşit, akciğerlerde meydana gelen bir tür iltihaplanma durumudur. Bronşit rahatsızlığınız varsa ilk olarak sigaradan ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmanız gerekmektedir. Yine bronşit olan kişilerin kesinlikle temiz ve tozsuz ortamlarda bulunması gerekir.

Astım ise daha çok sigara kullanan kişilerde görülür. Üstelik sadece sigara kullanımına bağlı olarak değil, sigara içilen ortamda çok fazla bulunmak, astım gibi akciğer hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Uzmanlar astım ve bronşit hastaları için çam havasını önermektedir. Bu nedenle akciğerlerinde hastalık olan kişilerin her zaman daha düzgün bir beslenme alışkanlığı edinmesi ve temiz ortamlarda bulunması tavsiye edilir. Sizler için modern yaşamın en büyük hastalığından bahsedeceğiz. İşte, Astım ve bronşite ne iyi gelir? Astım bronşite doğal tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık…

Astım Bronşite Ne İyi Gelir?

Bilindiği üzere her bitkinin farklı hastalıklar üzerinde büyük etkileri mevcuttur. Bu nedenle hastalıkların tedavilerinde en iyi şekilde doğanın insanlara sunduğu şifa kaynaklarından faydalanmak gerekir.İşte;  Astım bronşite iyi gelen bitkiler…

Mantar; mantar genel olarak akciğer hastalıklarına iyi gelen en faydalı besinlerin başında gelir. Özellikle astım ve bronşit hastaları için bolca mantar tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Akciğerlerdeki hasarın önlenmesine yardımcı olduğu gibi burada hasara uğramış hücrelerin yenilenmesine de katkı sağlamaktadır.

Tuzlu su ile gargara yapmak; akciğerde ve boğazda biriken iltihabın atılmasına yardımcı olan karışımlardan biri de tuzlu sudur. Özellikle bahar aylarında boğazda biriken iltihaplanmaları tuzlu su ile gargara yaparak kolayca atabilir ve daha rahat nefes alabilirsiniz.

Bal; doğal  bal tüketimi yaparak, akciğerdeki hasarın önüne geçebilirsiniz. Ani astım ataklarında bir kaşık bal tüketimi yapmanız tavsiye edilir.  Bu sayede daha rahat nefes alabilir, astım ve  bronşitin neden olduğu öksürük gibi etmenlerin önüne geçebilirsiniz.

Soğan; soğan harika bir şekilde astım ve bronşit gibi etmenlerin önüne geçecektir. Akciğerlerde temizleme sağlayan soğan sayesinde bronşlarda oluşan iltihaplanma gibi kötü durumların önüne geçebilirsiniz.

Sarımsak; doğal bir antibiyotik olan sarımsak sayesinde kısa sürede akut bronşit hastalıklarınızı tedavi edebilirsiniz. Özellikle bronşitin ilk başladığı dönemlerde sarımsak tüketimi yapmanız çok faydalı olacaktır.

Susam ve susam yağı; susam göğüs sertliğini gideren harika bir doğal üründür. Susam tüketimi yaparak akciğerlerinizin oksijenle dolmasını sağlayıp, nefes darlığını engelleyebilirsiniz. Susam ve susam yağı tüketimi astım hastalarına uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Ihlamur; kış aylarında sıklıkla tüketilen ıhlamur çayı, akciğerlerde oluşan iltihaplanma gibi durumların önüne geçerek, kişilere daha sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşamın kapılarını aralar. Eğer astım ve bronşit gibi sağlık sorunlarınız varsa, günlük düzenli bir şekilde ıhlamur tüketmeniz tavsiye edilir.

Kuşburnu; harika bir C vitamini deposu olan kuşburnu sayesinde akciğerlerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Astım ve bronşit ataklarını minimuma indiren kuşburnunu düzenli bir şekilde tükettiğiniz takdirde faydasını görebilirsiniz.

Okaliptüs; Anti septik özelliği sayesinde hızlı ve etkili bir balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Okaliptüs bitkisini bir tencerenin içine alıp, kaynamaya bırakın. Kaynayan suyun buharını içinize çektiğinizde ne kadar etkili bir rahatlama sağladığını görebilirsiniz.

Nane; nane içerdiği uçucu yağlar sayesinde bronşların açılmasına ve daha rahat nefes almanıza yardımcı olur. Bu nedenle günlük olarak bir fincan nane çayı tüketmeniz önerilmektedir.

Alerjik Astıma İyi Gelen Yiyecekler

Bahar aylarında görülen polenler, alerjik astımı tetikleyen en büyük nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra kirli hava şartları ve hayvan tüyleri de, alerjik astımı tetikleyen unsurlar arasında yerini alır. Doğal ve organik ürünler tüketerek alerjik astımın etkilerini en aza indirebilirsiniz. Alerjik astıma iyi gelen yiyecekler;

Isırgan otu; ısırgan otu oldukça faydalı bitkilerden biridir. Alerjik astım olduğunuz dönemlerde kökleri ile birlikte ısırgan otu çayı yaparak tüketebilirsiniz. Bu sayede sorununuz çok kısa bir süre içinde ortadan kalkacaktır.

Siyah turp; siyah turp öksürük kesici özelliği ile bilinmektedir. Ancak alerjik astıma da son derece iyi geldiği ispatlanmıştır. Bu nedenle astım krizlerinin arttığı dönemlerde siyah turp tüketebilirsiniz. En etkili çözüm için ise siyah turpun içini oyduktan sonra içine doğal bal ekleyip, bir gece süzülmesini bekleyin ve süzülen balı düzenli olarak tüketmeye özen gösterin. Harika bir şekilde etkisini göreceksiniz.

Alerjik astıma iyi gelen yiyecekler

Rezene; rezene çayı, bağışıklık sitemini ve sindirim sistemini güçlendirmesinin yanı sıra, balgam söktürücü özelliği ile de en çok kullanılan alternatif ürünlerden biridir. Gerek alerjik astım için gerekse kronik astım ve bronşit hastalığı için bir kaşık rezeneyi bir bardak suyun içinde kaynatıp, tüketebilirsiniz. Çok kısa bir süre içinde boğazda ve akciğerde biriken balgamı atacak ve daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Melisa çayı; melisa çayı öksürük yatıştırma için kullanılan bir bitkisel üründür. Bu nedenle astım ve bronşit için de kullanılması tavsiye edilmektedir. Eğer bronşit ve astım gibi durumlardan dolayı rahatsız oluyor ve günlük yaşamınızı bu durum çok etkiliyorsa, o halde düzenli olarak melisa çayı tüketmeniz önerilir.

C vitamini; astım ve bronşit için en etkili yöntemlerden biri de bol miktarda C vitamini tüketmek olacaktır. Özellikle misket limonu, portakal ve mandalina tüketimine ağırlık vermeniz tavsiye edilir.

Zerdeçal Astıma İyi Gelir mi?

Zerdeçal içerisinde bulunan C vitamini, B6, magnezyum ve bir çok faydalı mineraller sayesinde soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan doğal bir alternatiftir. Yapılan bilimsel araştırmalar, astım ve bronşit kaynaklı nefes darlığı ve öksürük şikayetlerinin düzenli olarak zerdeçal tüketimi ile hafiflediğini bizlere kanıtlamıştır.

Özellikle çocukluk döneminde başlayan astım şikayetleri doğal beslenme, günlük taze sebze ve meyve tüketimi ile kontrol altına alınabilmektedir. Zerdeçal tüketimi ile, sağlığınızı riske atan astım ve bronşit hastalığının akciğere verdiği hasarı hafifletebilirsiniz. Ihlamur yada kekik çayının içine bir miktar zerdeçal ve zencefil ilave ederek, nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetleri önlemeniz mümkün.

Astımı Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Astım bronşit rahatsızlığı kış ve bahar mevsiminde kendini daha fazla göstermektedir. Özellikle bahar aylarında hayvan tüylerinden, polenlerden, çeşitli tozlardan uzak kalmaya dikkat etmelisiniz. Ama astım ve bronşiti tetikleyen en büyük etmen sigara dumanıdır. Bu nedenle astım hastalarının kesinlikle sigaradan ve sigara dumanından uzak durması gerekir. Öte yandan bazı yiyecekler ve içecekler de astım ve bronşiti tetiklemeye yetecektir.

Bunlar ise; süt ve süt ürünleri, kabuklu kuru yemişler, turşu, karabiber, yumurta gibi gıdalardır. Ama astım ve bronşiti tetikleyen gıdalar sadece tüm bunlarla sınırlı değildir. Bunlara ek olarak, kişiden kişiye değişen gıdalar da eklenebilir. Örneğin; çikolata bazı hastalarda astık ataklarını tetiklemektedir. Bu nedenle kişiler ilk olarak hangi besinlerin kendilerine zarar verdiğine bakmalı ve bu yönde doğru beslenme alışkanlıkları kazanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu