Bitkisel ÜrünlerDoğal BitkilerFaydalarıSağlıkZayıflatan İçecekler

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir? Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir? Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Bitki çayları hemen herkes tarafından sevilerek tüketilen içeceklerden biridir. Hem tat olarak hem de şifa kaynağı olarak, mutlaka bitki çaylarından düzenli olarak tüketmek gerekir. Özellikle anti bakteriyel özellikte olan melisa çayından mutlaka düzenli bir şekilde tüketilmelidir.  Hoş kokusu ve aroması ile gün içinde büyük bir keyif ile tüketilebilir çaylardan bir tanesidir.

Melisa çayına halk arasında, oğul otu, terme otu ve limon nanesi isimleri de verilmiştir. Farklı aroması ile ağız yaralarından, yaralara kadar her alanda kullanılabilir. Özellikle gaz ve karın ağrıları için çok sık tercih edilen, Melisa çayı faydaları, melisa çayı nasıl demlenir? Gibi sorularınızın yanıtını sizler için derledik…

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir? Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir?

Melisa çayı adeta doğanın bir mucizesidir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde pek çok vücutsal sağlık sorunlara  şifa olacaktır. Doğru kullanımı yapıldığı takdirde, hastalıkların kısa sürede üstesinden gelecektir.  İşte melisa çayının faydaları

 • Melisa çayı ile dudak ve ağız içi yaralarınızı iyileştirebilirsiniz.

Antiseptik özelliği ile harika bir şekilde dudak uçuğunu ve ağız içi aft yaralarını iyileştirme özelliği vardır. Özellikle  çocuklarda çıkan aft yaralarını melisa çayı ile iyileştirebilirsiniz. Çocuklarınıza ilaç kullanmak yerine doğal bir şekilde melisa çayı ile tedavi uygulayabilirsiniz. Buna ek olarak ağızda oluşan iltihaplanma ve enfeksiyon gibi durumları da melisa çayı ile geçirebilirsiniz. Özellikle diş  tedavisi gören ve implant tedavisi gören kişiler, melisa çayının enfeksiyon giderme özelliğinden faydalanabilirler.

 • Ayak mantarı ve vajinal mantar tedavisinde melisa çayından faydalanabilirsiniz.

Melisa çayı mikrop öldürme ve virüs öldürme özelliğine sahiptir. Dolayısı ile ayak mantarında, tırnak mantarında, saç diplerinde oluşan mantar enfeksiyonlarında ve vajinal kaşıntılarda melisa çayını kullanabilirsiniz. Bu sayede hem mikropların yayılmasını önleyebilir hem de kaşıntı ve kızarıklık gibi durumları kolayca bu çay sayesinde atlatabilirsiniz.

 • Melisa çayı egzama ve diğer deri hastalıklarında tedavi edici olarak kullanılır.

Bilindiği üzere egzama tedavisi oldukça zordur. Özellikle mevsim geçişlerinde egzama kaşıntıları ve kanamaları ve hatta egzama yayılması çok sık yaşanır. Bu gibi kaşıntılı deri hastalıklarında melisa çayını kullanabilirsiniz. Hem deri hastalıklarının diğer bölgelere sıçramasını önler hem de kaşıntıyı azaltarak kişilere gün boyu rahatlık hissi sunar.

 • Melisa çayı haşerelerin uzaklaşmasını sağlar ve haşere ısırıklarına karşı koruma sağlar.

Yaz günlerinde böcek ısırmaları, bit ve pire ısırıkları gibi durumlarda kullanılabilecek harika bir doğal üründür. Böcek ısırığı ve sinek ısırığı yaşanan bölgelere bir pamuk yardımı ile melisa çayı sürebilirsiniz. Yine kokusu nedeni ile bit ve pire gibi olumsuz durumlarında uzaklaşmasını sağlar.

 • Melisa çayı huzur ve mental rahatlık sunar.

Günün yorgunluğu ve stres gibi durumlarda mutlaka bir fincan melisa çayı tüketilmelidir. Kişilere rahatlama sağlarken, günün stresini de alır. Yine ruhsal buhran geçiren kişiler gün içinde sık sık melisa çayı tükettiğinde huzur ve rahatlık bulurlar. Sedatif özelliği ile hafif depresyon gibi durumlarla da başa çıkıyor ve iç dinginlik sunuyor. Aslında günümüzde herkesin gün içinde bir fincan melisa çayı tüketmesi tavsiye edilir.

 • Melisa çayı ile geceleri daha rahat uyku uyuyabilirsiniz.

Geceleri huzursuz olan ve uyku problemi yaşayan herkes gece uyumadan  önce melisa çayı tüketmelidir. Bu sayede daha rahat ve daha sağlıklı bir uyku geçirebilirsiniz.

 • Melisa çayı gözlerde oluşan çapaklanma ve mikropların ortadan kalkmasını sağlar.

Gözlerde oluşan enfeksiyon gibi durumlar kişilerde çapaklanma gibi durumlara neden olur. Eğer sabah uyandığınızda şiş gözler ve iltihaplı gözler ile karşılaşıyorsanız, bir miktar melisa çayını, pamuğa döküp, gözlerinizde 5 dakika kadar bekletebilirsiniz. Bu sayede gözlerde oluşan mikropların kırılmasını sağar ve gözlerin daha sağlıklı olmasına fayda sağlar. Yine çok çalışmaktan dolayı gözlerde kaşıntı ve kızarıklık gibi durumlar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda da mutlaka melisa çayının antiseptik özelliklerinden faydalanmak gerekir.

 • Melisa çayı ile daha rahat sindirim sistemine kavuşabilirsiniz.

Sindirim sisteminde sorunlar yaşayan kişiler, hazımsızlık ve gaz problemi yaşayan kişiler için en ideal içeceklerden biri melisa çayıdır. Mide sorunları ve mide hastalıkları ile savaşarak, sindirimi rahatlatır. Hazımsızlık gibi sorunların üstesinden gelir.

 • Bağırsak temizliğinde melisa çayından faydalanabilirsiniz.

Bağırsaklarda hem faydalı bakteriler hem de zararlı bakteriler bulunur. Eğer faydalı bakteriler azalırsa bağırsak florası bozulur. Bu da karın ağrıları, ishal ve kabızlık gibi sorunlara neden olur. Eğer bu gibi br probleminiz varsa melisa çayı tüketebilirsiniz. Bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin sayısını artırarak bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. İshal ve kabızlık sorunları ile savaşarak, daha sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmanızı sağlar. Özellikle sıkça gaz problemi yaşayan kişilere melisa çayı tüketmeleri tavsiye edilir.

 • Harika bir ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

Doğduk algınlığı, grip nezle ve diğer mevsimsel hastalıkların doğal bir şekilde tedavi edilmesini isterseniz mutlaka melisa çayı tüketmeniz tavsiye edilir. Boğaz enfeksiyonlarında, gribal enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkan baş ağrılarında ve ateş gibi rahatsızlıklarda melisa çayı içilmesi tavsiye edilmektedir. Ateş düşürücü özelliği sayesinde vücudun  savunma mekanizmasını güçlendirir. Hastalıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

 • Yüksek tansiyon hastaları için melisa çayı önerilmektedir.

Yüksek tansiyon gibi durumlarda tansiyonun düşürülmesi için düzenli olarak melisa çayı tüketilmesi gerekmektedir. Ancak tansiyon dengelendiğinde melisa çayı tüketmeyi bırakmanız gerekir. Çünkü tansiyon düşürücü özelliği ile tansiyonun bu kez de daha fazla düşmesine neden olabilir. Melisa çayı tansiyon düşürücü özelliği ile kalp ve damar hastalıklarına da fayda sağlamaktadır. Eğer ailenizden birinde kalp – damar hastalıkları mevcutsa sizde de çıkmaması için düzenli bir şekilde melisa çayı tüketebilirsiniz.

 • Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamaktadır.

Melisa çayı içerdiği mineraller sayesinde unutkanlık ve ileri yaşlarda bunama gibi durumların önüne geçmektedir. Yine hafızayı güçlendirme gibi özellikleri de mevcuttur. Okul  dönemi çocuklarda ve ileri yaşlarda melisa çayı tüketilmelidir.

 • Melisa çayı cilt temizlemek için ideal bitki çaylarından biridir.

Doğal anti septik özelliği ile cilt üzerine ve cilt gözeneklerinin içine yerleşmiş mikropların temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle akne, siyah nokta ve iltihaplı sivilce gibi durumlarda melisa çayı ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

 • Saç derisini besler ve saç derisinde oluşan bakterileri yok eder.

Saç derisinde oluşan çeşitli hastalıklar için melisa çayı kullanılabilir. Ayrıca saçların daha yumuşak ve daha parlak görünmesine de katkı sağlar. Bu nedenle saç ve saç derisi sorunu yaşayan herkese melisa çayı ile saç bakımı yapmak önerilmektedir.

Limon Melisa Çayının Faydaları

Melisa çayı sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Bu da daha hızlı kilo verdirdiği anlamı taşır. Limon melisa çayının faydaları ise tam burada kendini göstermektedir. Çünkü limon da tıpkı melisa çayı gibi kilo verme özelliğine sahiptir. Limonla beraber melisa çayı düzenli bir şekilde tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Melisa çayı bunca şifayı bünyesinde barındırmaktadır. Eğer bu harika bitkinin şifalarından faydalanmak isterseniz mutlaka melisa çayı nasıl demlenir? Sorusunun yanıtını bilmeniz gerekir. Yanlış demleme yapmamak adına sizler için bu bitki çayının hazırlanışını hazırladık.

1 çay kaşığı melisa ve bir su bardağı su ile melisa çayını kolayca hazırlayabilirsiniz. Kaynamış suyun içine melisa bitkisini ekleyip demlemeye bırakabilirsiniz.  Yaklaşık 8 dakika kadar demledikten sonra tüketebilirsiniz. Melisa çayının içine farklı başka bir bitkisel ürün eklemeye dikkat etmeniz gerekir. Şeker yerine bal kullanabilirsiniz. Demlediğiniz çayı cildinize de sürebilirsiniz.

Melisa Bitkisi Nereden Alınır?

Melisa bitkisini çay olarak tüketecekseniz ünlü web sitelerinden satın alabilirsiniz. Yine güvendiğiniz aktarlardan da temin edebilirsiniz. Poşet çay şeklinde de marketlerde satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu