Faydaları

Ceviz Suyu Faydaları Nelerdir? Ceviz Suyu Neye İyi Gelir?

Ceviz Suyu Faydaları Nelerdir? Ceviz Suyu Neye İyi Gelir? Ceviz tarih boyunca en çok kullanılan besinlerden biridir. Beyin sağlığından, vücuda enerji vermesine kadar bir çok faydası bulunan doğal bir şifa kaynağıdır. Üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar, cevizin tam bir şifa deposu olduğunu kanıtlar niteliktedir. Ceviz aynı zamanda çok çeşitli kullanım alanına da sahiptir. Tatlılarda, salatalarda, ara öğünlerde ve hazır olarak tüketilen gıdalarda bolca cevizden faydalanılmaktadır.

Ancak sağlık için cevizin pek bilinmeyen bir tüketim şekli daha vardır. Bu da ceviz suyu kürüdür. Cevizleri bir gece suda bekletip sabah aç karnına bu suyu içerseniz, vücudunuzdaki pek çok hastalıktan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda; Ceviz suyu neye iyi gelir? Ceviz suyu kürünün faydaları nelerdir? sizler için derledik. Siz de yazımızı takip ederek, kendinizde bulunan çeşitli hastalıkların doğal tedavisinde ceviz suyunu kullanabilirsiniz.

Ceviz Suyu Faydaları Nelerdir?

 • Ceviz suyu bağırsakların yumuşamasını sağlar.

Sindirim sorunu yaşayan kişiler, sürekli olarak kabızlık problemleri ile savaşan kişiler için ceviz suyu harika bir yöntem olacaktır. Bağırsakların yumuşamasını sağlayarak, daha hızlı bir şekilde sindirim sisteminin çalışmasına destek olur. Bu sayede kilo vermeyi hızlandırır. Ceviz suyu mideye iyi gelir, gaz, hazımsızlık ve şişkinlik sorunu olan kişiler mutlaka ceviz suyundan faydalanmalıdır.

 • Ceviz suyu tırnak kırılmalarının önüne geçer.

Tırnaklarda yaşanan kırılma sorunları veya geç uzama sorunları daha çok vücudun fosfor eksikliği nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Cevizde de bolca fosfor mevcuttur. Dolayısı ile her sabah bir bardak ceviz suyu içmek ve bardağın içinde yer alan cevizleri yemek vücudun fosfor ihtiyacını karşılayacaktır. Fosfor sayesinde tırnaklar daha sağlıklı uzayacak ve kolay kırılmaları engellenecektir. Ayrıca tırnakların üzerinde bulunan çizgiler de bu şifa deposu ile ortadan kalkacaktır.

 • Ceviz suyu gün içinde daha enerjik olmanıza yardımcı olur.

Ceviz içerdiği vitamin ve mineraller bakımından oldukça faydalı bir besindir. Gün içinde sık yorulan ve çok fazla strese giren kişiler güne başlamadan önce bir bardak ceviz suyu tüketebilirler. Bu sayede ceviz suyu ile gün içinde gerekli olan enerjinin büyük bir kısmını karşılamış olurlar.

 • Ceviz suyu emziren anneler ve hamileler için önemlidir.

Cevizde bolca fosfor bulunur. Fosfor beyin gelişimi ve kaburga gelişimi için son derece önemlidir. Eğer hamile anne adayları günlük bir bardak ceviz suyu tüketirse, bebeğin beyin gelişimine ve kemik gelişimine katkıda bulunurlar. Ayrıca hamilelik döneminde yaşanan aşırı kilo alımının da önüne geçecektir. Yine emziren anneler için de son derece önemli bir besin kaynağıdır. Süte geçen cevizdeki vitamin ve mineraller doğrudan bebeğe de geçecektir. Dolayısı ile emzirme döneminde bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca bebeklerde gaz ve kabızlık sorunları çok sık görülür. Ceviz suyu gaz ve kabızlık gibi durumları da ortadan kaldırdığı için bebekte yaşanan gaz sorunları için ideal olur.

 • Ceviz suyu unutkanlığa iyi gelir.

Gerek okul dönemindeki çocuklar için gerekse ilerleyen yaştaki kişiler için ceviz suyu harika bir alternatif olacaktır. Çünkü beyin sağlığını yakından ilgilendiren ceviz, suyu ile de tüketicisinin beyin gelişimine destek verecektir. İlerleyen dönemde Alzheimer gibi hastalıkları önler.

 • Regl ağrı ve kramplarına iyi gelir.

Adet düzensizliği yaşayan ve adet döneminde ağrı, kramp gibi durumların önüne geçmek isteyen kişiler düzenli olarak ceviz suyu tüketmelidir. Bu sayede hem adet düzensizlikleri ortadan kalkacaktır, hem de bu dönemde yaşanan ağrı ve kramplar ortadan kalkacaktır.

 • Ceviz suyu uyku sorunlarının üstesinden gelir.

Gerek kronik yorgunluklar nedeni ile  gerekse mental sorunlar nedeni ile uyku düzensizliği yaşayan kişiler, uykuya dalmakta zorlanan kişiler gece yatmadan önce bir bardak ceviz suyu tüketmelidir. Bu sayede gece daha rahat bir uyku sürecine girebilirler. Ayrıca beyindeki toksinlerin de temizlenmesini sağladığı için gün boyu daha mutlu ve huzurlu olmanıza yardımcı olur.

 • Ceviz suyu kalp – damar hastalıklarına iyi gelir.

Aç karnına ceviz suyu içmek, damarları temizler, kan dolaşımını rahatlatır ve damar tıkanıklığını önler. Ayrıca tansiyonu dengeler, tansiyonun düşmesine fayda sağlar. Ceviz suyu, kolesterol gibi sorunları olan kişiler tarafından mutlaka tüketilmelidir. Ceviz suyu tam bir kalp dostudur, kalp krizi riski olan kalp hastaları da günlük olarak bir bardak ceviz suyu tüketmelidir. Ceviz zengin Omega- 3  ve magnezyum içeriği ile migren ataklarından korunmanıza yardımcı olur.

 • Ceviz suyu diş sağlığını korumada etkilidir.

Ceviz suyu dişlerde oluşan plak ve tartardan kurtulmaya yardımcı olur. Ceviz kabuklarını 1 bardak suda 15 dakika kaynatın ve ocaktan alıp soğumaya bırakın. Hazırladığınız bu su ile dişlerinizi fırçalayabilir  yada ağız gargarası yapabilirsiniz. Ceviz kabuğu suyu antibakteriyel özelliği ile ağız ve diş sağlığını korumaya destek olur.

Ceviz Suyunun Cilde Faydaları

Ceviz içerdiği yağ asitleri ve diğer mineraller sayesinde cilt bakımında çok önemli bir yere sahiptir. Dolayısı ile günlük olarak tüketeceğiniz ceviz suyunun cilde faydaları da azımsanamayacak kadar fazladır.

 • Cildi içeriden besleyerek daha sağlıklı ve daha parlak görünmesini sağlar.
 • Cilt üzerinde meydana gelebilecek akne ve sivilcelerin önüne geçer.
 • Ceviz hücre yenileme özelliğine sahiptir. Yani tam anlamı ile yaşlanma karşıtıdır. Yüzdeki derin çizgileri azalttığı gibi ince çizgilerin de önüne geçer.
 • Cilt lekelerini geçirir. Hazırlamış olduğunuz ceviz suyunu cildinize ve ellerinize tonik olarak uygulayabilir, yüzünüze sürebilirsiniz. Bu sayede her türlü lekelerin önüne geçecektir.

Ceviz Suyunun Saça Faydaları

Ceviz suyu saçların daha parlak ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Mat, kuru, yıpranmış ve hacmini yitirmiş saçlar için her gün bir bardak ceviz suyu tüketmeniz önerilir. Bu sayede saçlar daha sağlıklı ve daha parlak bir görünüme kavuşacaktır. Ayrıca geç uzayan ve çok dökülen saçlarda çinko eksikliği görülmektedir. Cevizde de çinko mevcut olduğu için saç dökülmesini önler. Saçlarınızın daha hacimli görünmesini isterseniz, banyodan sonra saçlarınızı ceviz suyu ile yıkayabilirsiniz.

Ceviz Suyu Nasıl Yapılır?

Ceviz suyunu hazırlamak oldukça kolaydır. Ancak her gün taze bir şekilde hazırlamanız gerekiyor. Yani çok fazla hazırlayıp, birkaç gün tüketmeniz vücut sağlığı için uygun olmayacaktır. Ceviz suyu nasıl hazırlanır? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

 • Öncelikle bir ya da iki adet cevizi dış kabuğundan kırın.
 • İçini çıkardıktan sonra bir bardak suyun içine ceviz içlerini ekleyin.
 • Bir gece beklemeye alın.
 • Sabah aç karına ceviz suyunu içebilirsiniz.

Ceviz Suyu Tiroide İyi Gelir mi?

Ceviz suyu hakkında en çok sorulan sorulardan biri ceviz suyu tiroide iyi gelir mi? Sorusudur.  Ceviz suyunun hormon düzenleme gibi bir etkisi vardır. Dolayısı ile tiroid hastalığına karşı iyi bir alternatiftir. Özellikle tiroid değerleri düşük olan kişilerin mutlaka düzenli bir şekilde kullanması tavsiye edilir.

Ceviz Suyu Yağ Yakar mı?

Ceviz yağlı bir bitki olmasına rağmen vücutta metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Bağırsak fonksiyonlarını düzenler ve hazımsızlık gibi sorunların üstesinden gelir. Ayrıca az miktarda tüketildiğinde daha hızlı kilo vermeye ve zayıflamaya yardımcı olur. Eğer diyet yapıyorsanız, sabahları aç karnına bir bardak ceviz suyu içmek diyete destek olacaktır.

Ceviz Suyu Ne Kadar Süre İçilmeli?

Çeşitli hastalıkları vücudundan atmak isteyen ve cilt bakımına ceviz suyunu eklemek isteyen kişilerin ceviz suyunu her sabah aç karnına tüketilmesi gerekmektedir. 15 gün boyunca düzenli bir şekilde içilmelidir. 15 gün sonra 15 gün ara verilmeli ve tekrar devam edilmelidir.

Ceviz Suyunun Zararları Nelerdir?

 • Ceviz suyunu aşırı tüketmek ishale sebep olabilir. Bu sebeple fazla tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Ceviz suyu ciltte kaşıntı, kızarıklık, lekelenme gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Bazı kişilerde baş ağrısı yapabilir.
 • Ceviz suyu hormonlara etki ettiğinden dolayı adet gecikmesine neden olabilir ve adet söktürücü özelliğe sahiptir.

Ceviz Suyu Kullananların Yorumları

Ceviz suyu her bakımdan en iyi bir doğal ilaçtır. Bu nedenle ceviz suyu faydaları yorumlar da her zaman bunu göstermiştir. Özellikle kalp ve damar hastası pek çok kişi ceviz suyundan faydalandıklarını belirtmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu