Faydaları

Argan Yağının Cilde Faydaları

Cilt bakımında ve güzelliğinde kullanılan bitkisel ürünlerden bir tanesi de argan yağıdır. Argan yağı; soğuk pres yöntemi ile elde edildiğinde faydası bir kat daha artan bitkisel ürünler içinde yer alır. Saç bakımından, tırnak bakımına ve cilt sorunlarının giderilmesine kadar nerede ise her alanda kullanılabilen argan yağı adeta mucizevi bir şifaya sahiptir.

Argan yağı, doğru ve düzenli kullanımda kişilere gençlik, güzellik ve sağlık katmaktadır. Siz de bu eşsiz ürünü kullanarak tepeden tırnağa cilt bakımı yapabilirsiniz. Gelelim argan yağı nedir? Argan yağı ne işe yarar? Argan yağı nerelerde kullanılır? gibi  tüm soruların yanıtına…

Argan Yağı Nedir?Ne İşe Yarar?

Argan yağı, argania spinosa ağacının çekirdeklerinden elde edilen bir tür doğal yağdır. Argan yağı cilt bakımında kullanılan eşsiz bitkisel ürünlerden bir tanesidir. Esansiyel bir bitki olan argan yağında A, C, E vitaminlerinin yanında omega-6, polifenoller bol miktarda bulunur. Fas’a özgü bitkinin tohumlarından elde edilen bu yağa evlerinizde mutlaka yer vermelisiniz.

 

Argan Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Cilt hastalıklarına iyi gelir; argan yağı egzama, sedef ve mantar olmak üzere her türlü cilt problemlerinde kullanılabilir. Etkisi oldukça fazla olan argan yağı cilt kaşıntısı ve yanma gibi sorunlarda da kullanılır.
 • Kuru ve aşırı kuru cilt tipine sahip olan kimseler cilt nemlendirmek için argan yağı kullanmalıdır. Gün içinde birkaç damla argan yağı ile cildinizi kolayca nemlendirebilirsiniz.
 • Argan yağı kırışıklık giderilmesinde kullanıma uygundur, özellikle 30’lu yaşlardan sonra ciltte hızlı bir çöküş yaşanır. Başta göz çevresi olmak üzere kırışıklık tedavisinde argan yağı kullanılır. Bunun yanında ellerde ve boyun bölgesinde oluşan kırışıklıklar için de argan yağı adeta bir mucizevi etkiye sahiptir.
 • İyi bir antioksidan kaynağıdır. Cilt üzerinde iltihaplı sivilce ve akne gibi sorunlarla baş etmenin bir yolu da argan yağıdır. Hem cildi nemlendirir, hem de cilt üzerindeki ödem ve iltihabı kolaylıkla atmanıza yardımcı olur.
 • Argan yağı saç bakımında kullanılır; sönük, cansız, dökülen ve kırılan saçların yenilenmesinde oldukça etkilidir. Saça sürüldüğünde parlaklık, hacim ve güç verir.
 • Argan yağı sadece cilt ve saç bakımında değil, kalp ve damar sağlığı için de kullanılan doğal ürünlerden bir tanesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda argan yağı içindeki doymamış yağlar kolesterolü dengeleyerek damar ve kalp sağlığına olumlu katkılarda bulunur.
 • Dudak bakımında argan yağı; bazı dudaklar sürekli olarak kuru ve çatlar, burada kozmetik ürünler ve kimyasal ürünler yerine argan yağı kullanılması daha uygun olacaktır. Kuruyan ve çatlayan dudakları özellikle kış aylarında canlandırarak daha dolgun bir görünüme kavuşturur.

Argan Yağı Cilde Faydaları

Cilt bakımından bazı cilt sorunlarına kadar argan yağını kullanabilirsiniz. Cilt için Argan yağı faydaları ise;

Deri hastalıklarında argan yağı kullanımı sıkça yapılır. Bilimsel araştırmalar neticesinde soğuk sıkım argan yağı içeriğindeki antiseptik özellikleri sayesinde deri hastalıklarını rahatlatıp tedavi ettiği kanıtlanmıştır.

Sedef, egzama ve mantar gibi hastalıklar için bir pamuğun üzerine argan yağı alınır ve cilde hafif hareketlerle uygulanır. Düzenli kullanım sonucu büyük ölçüde fayda sağlar.

Sivilceli ve akneli ciltlerde argan yağı kullanımı yapıldığında sivilcelere neden olan yağ tabakasını kusturarak deri altından attığı bilinir.

 

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Aragan yağı kullanımı oldukça kolaydır. Üstelik oldukça uygun fiyatlara temin edeceğiniz argan yağı ile mükemmel bir cilt bakımı yapabilirsiniz.

Argan Yağı Saçta Kullanımı

Saçlar zamanla güçsüzleşir. Bunun nedeni ise güneş, saç boyaları ve kimyasal ürünlerdir. Sebep her ne olursa olsun saçlarınızın bakımı için argan yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Argan yağı saçta ne işe yarar?  Argan yağı saça faydaları nelerdir? gibi soruların cevabına bakacak olursak;

Argan yağı saç diplerini güçlendirerek saç kayıplarının önüne geçer. Her banyo sonrası saç diplerinize bir miktar argan yağı sürdüğünüzde saç dipleriniz uyarılır ve daha canlı bir yapıya ulaşır.

Saç kırıkları için argan yağı kullanımı nasıl yapılır? Eğer saç telleriniz güçsüz ve hemen kırılıyorsa saçlarınızı taramadan önce bir miktar argan yağını sürüp daha sonra saçlarınızı tarayabilirsiniz. İpeksi ve dolgun görünümü ile daha sağlıklı saçlara kavuşurken saçlarınızdaki kırıklarda onarılmış olur.

Argan yağı kepeğe iyi gelir mi? saç bakımında kepekli saçlar pek çok kişinin şikayetleri arasında yer alır. Eğer saç diplerinde ve saçlarınızın ucunda kepek sorunu yaşıyorsanız haftada iki gün saçlarınıza argan yağı ile bakım yapabilirsiniz. Böylece kepek ve diğer saç derisi sorunları ortadan kalkacaktır.

Boyadan yanmış saçlar için argan yağı bakımı yapılabilir. Boya saçları çoğu zaman yıpratır. Bu gibi durumlarda argan yağı kullanılmalıdır.

Tırnak Bakımında Argan Yağı

Eğer tırnaklarda kırılmalar ve çizgiler meydana geliyorsa önce limon ve şeker ile tırnak bakımı yapılır. Limon ile tırnak ve el bakımı tarifi için sonbaharda cilt bakımı nasıl yapılır? Yazımıza göz atabilirsiniz.  Limonlu tırnak bakımı sonrasında bir pamuğa argan yağı alınıp tırnaklara sürülür. Böylece tırnaklar daha sağlıklı uzarken rengi de hoş bir pembeye döner.

Argan Yağı İçilir Mi?

Kalp damar hastalıklarında argan yağı oldukça faydalıdır. Bu anlamda Argan yağı içilir mi? Sorusu sıkça karşımıza çıkar. Argan yağı içilir fakat burada yağın doğal olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Bir bardak su içine 5 damla kadar argan yağı damlatılarak tüketilmelidir. Alternatif tıpta yeri büyük olan aragan yağı ile kalp – damar sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Argan Yağının Zararları Nelerdir?

Bitkisel bir ürün olan argan yağının bilinen bir zararı yoktur. Fakat ürünü sağlık sorunları için kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Yine argan yağı zararları daha çok sahte ürünlerde kendini gösterir. Bu nedenle orijinal ve soğuk pres ürün almaya özen göstermeniz tavsiye edilir.

 

Argan Yağı Kullananlar

 • Ben egzama kaşıntıları için argan yağı kullanıyorum hafifletiyor. Bir gün iş toplantısına gidecekken kaşıntım tuttu arkadaşım çantasında saç bakımı için argan yağı taşıyormuş tesadüfen sürdüm ve işi yaradığını fark ettim o gün bu gündür argan yağını çantamdan eksik etmiyorum
 • Çok güzel bir kokuya sahip saçlarımı da ışıl ışıl ediyor. Dışarıya çıkmadan önce saçlarıma bir miktar argan yağı sürüyorum yumuşacık görünüyor.
 • Ergenliğe henüz girmiş oğlumun sivilceleri için kullanıyoruz, bir hayli etkili.
 • Göz altı yorgunluğu ve göz altı morlukları için kullanıyorum tavsiye ederim. Ayrıca göz çizgilerini de yok edip daha genç gösteriyor.
 • Argan yağını mantar hastalığı için kullanıyorum. Gün içinde ayakkabımın içinde ayaklarım çok kaşınıyordu argan yağı kullananlar tavsiye etti artık ayaklarım kaşınmıyor.
 • Argan yağını makyajımı çıkardıktan sonra cildime uyguluyorum cildim ve dudaklarım ipeksi ve ışıl ışıl oluyor.

Argan Yağı Nerede Satılır?

Argan yağı nerede satılır? Diye sorulduğunda ürünü marketlerden, aktarlardan, bitkisel ürün satan online sanal mağazalarından temin edebilirsiniz.

Argan Yağı Fiyatı Nedir?

Argan yağı fiyatı, 50tl gibi fiyatlardan satışa sunulur. Burada ürünün kaliteli olmasına ve gerekli devlet kontrollerinden geçmiş olmasına dikkat etmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu