Cilt Bakım Maskeleri

Cilt Nemlendiren Doğal Maskeler

Cildimiz, vücudumuzun en geniş organıdır. Hastalığa neden olan maddelerle karşı karşıya kalan ilk organımız; cildimizdir ve aynı zaman da cilt, yabancı ve zararlı maddelerin karşılaştığı bir bariyer görevini görmektedir. Bu nedenle, cildimiz tıpkı bir iç organımız kadar önemlidir. Hatta dış görünüşümüz bizi yansıttığı için, hep ışıl ışıl olmak ve sağlıklı bir görünümde olmak isteriz. Bu yüzden, cilt bakımı ve cilt sağlığına önem vermemiz gerekir. Çünkü ışıltılı bir cilt, sağlıklı olmanın bir belirtisidir.

Cildi nemlendirmek için son yıllarda, kozmetik firmaları tarafından çeşitli maskeler üretilmiştir. Bu maskeleri kullanarak ya da nemlendirici kremler kullanarak, cildinizin nem dengesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında, kozmetik ürünler kullanmanıza gerek kalmadan da evde yapılan yüz maskeleri tarifleri deneyerek cildi derinlemesine nemlendirmek mümkün.

Bu yazımızda, evde kendi cilt bakımlarını yapmak isteyen okurlarımız için cilt nemlendirici doğal maske tarifleri paylaştık.

Cilt Nemlendiren Yulaf Maskesi

Evde yulaf ile hazırlanan cilt maskesi, cildi derinlemesine temizlerken aynı zamanda nemlenmesini ve de yumuşacık olmasını sağlayacak olan bir maskedir. Yulaf sivilce ve cilt lekeleri üzerinde oldukça etkilidir. Ayrıca çeşitli nedenlerle cilt yüzeyinde oluşan renk değişikliğini gidererek, cildin rengini açar ve cildin yağ dengesini korumaya yardımcıdır. Bu maskenin malzemeleri ise şöyledir:

 • Yarım fincan yulaf
 • Yarım çay kaşığı bal
 • İki çorba kaşığı süt
 • İki damla sardunya çiçeği yağı
 • İki damla papatya yağı

 

Tüm malzemeler karıştırılır ve parmaklar yardımı ile dairesel hareketler ile cilt üzerine uygulanır. Maskeyi 15 dakika beklettikten sonra, cilt ılık su ile yıkanır. Böylelikle cilt hem yumuşacık bir dokuya sahip olur hem de cilt neme ulaşmış olur. Ayrıca, eğer yağlı bir cilt üzerinde bu maske uygulanmak istenirse, karışımın içine beş damla limon suyu eklenmesi ve bu şekilde uygulanması tavsiye edilir.

Salatalık Maskesi

Salatalık, cilt üzerine maske şeklinde uygulandığında, sıkılaştırıcı özelliğinin etki ettiği bilinmektedir. Ayrıca, salatalığın gıda olarak tüketimi de vücut için oldukça yararlıdır. Bu maske için gerekli olan malzeme sadece ve sadece salatalıktır. Bir adet salatalığı soyun ve tıpkı bir macun kıvamına gelene kadar bir çatal yardımı ile ezin. Ardından, tüm yüzünüze uygulayın ve 15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra, bol soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bu maske sonrası, cildinizin hemen nasıl tazelendiğini fark edeceksiniz.

 

Muz Maskesi

Bazı meyveler, içerisinde bulunan su miktarı olarak çok zengindir. Bu nedenle, cildi nemlendiren doğal maskeler arasında muz ile hazırlanan maske tarifimizde var. Muz, içinde su miktarı fazla olarak bulunan meyvelerden biridir. Bu maske için gerekli olan tek malzeme muzdur. Bir adet muzu ezin ve sonra tüm yüzünüze uygulayın. Muz püresini 15 dakika boyunca yüzünüzde beklettikten sonra yüzünü bol ve soğuk suyla yıkayın.

Soğuk suyun, bazı maske uygulamalarının sonrasında kullanılmasının nedeni, soğuk suyun kan akışını hızlandırması özelliğidir. Ayrıca, muz maskesine, bal ekleyerek de başka bir maske yapabilirsiniz. Bu maske ile hem cildiniz nemlenecek hem de balın etkisiyle yumuşacık olacaktır.

Avokado, Badem Yağı ve E Vitamini Maskesi

Avokado, nem miktarını arttırıcı özellikte olan bir meyvedir. Avokado içerisindeki, doğal yağ, folik asit ve vitaminler, cildin esnekliğini arttırarak kırışıklıkların giderilmesinde oldukça fayda sağlamaktadır. Avokadonun tek başına bu etkisi ile E vitamini ve besleyici olan badem yağı da eklenince mükemmel nemlendirici bir maske uygulamak mümkün. Bu maske için gerekli olan malzemeler:

 

 • Yarım avokado,
 • 5 damla badem yağı
 • 1 adet E vitamini kapsülü

Yapılışı: Yarım avokado, bir kase içerisinde macun kıvamına gelinceye dek ezilir ve 5 damla badem yağı ile E vitamini eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra cilde sürülür ve 20 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra cilt, ılık su ile yıkanır. Haftada bir kez uygulanması tavsiye edilen bu maske tam bir nem bombasıdır.

Çilek Muz Ve Avokado Maskesi

Avokadonun ve muzun tek başına yararlarından bahsetmiştik… Çilek de, içerisindeki aspirin özelliği sayesinde cildin aydınlanmasında oldukça etkili olan bir meyvedir. Ayrıca çilek, cildin temizlenmesinde de etkilidir. Bu maskeyi yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • 2 büyük çilek
 • 1 muz
 • Yarım avokado
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: Çilek, muz ve avokado bir karıştırıcı içine konulur ve iyice karıştırılır. Meyve püreleri iyice karıştıktan sonra içerisine 1 çorba kaşığı zeytinyağı eklenir. Hazırlanan karışım cilt üzerine uygulanır ve 15 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra bol ılık su ile cilt temizlenir. Bu maske ile, cildiniz bolca nemlenirken ayrıca çileğin de etkisi ile derinlemesine temizlenmiş olur. Ayda 4 kez uygulanması önerilen bu maske, kuru ciltleri derinlemesine nemlendirir.

Yumurta Ve Bal Maskesi

Yumurta, ciltteki göz altı torbalarını azaltmaya yarayan aynı zamanda ciltteki kiri ve ölü deriyi temizlemeye yarayan bir gıdadır. Bal ise, antioksidan olma özelliğinden dolayı, sıkılaştırıcıdır ve aynı zamanda cilde yumuşaklık verir.

Cildi nemlendiren bal maskesi için malzemeler;

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 çay kaşığı bal

Yapılışı: bu iki malzeme birbiri ile iyice karıştırılır ve yüze uygulanır. Yaklaşık olarak 20 dakika yüzde bekletilen maske daha sonra bol su ile yıkanır. Ve bu maske uygulamasının ayda iki kez tekrarlanması önerilir.

 

Çikolata Maskesi

Çikolata, doğal bir nemlendirici olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle, cilt nemlendirme maskelerinde de kullanılmaktadır. Bu maskeyi yapmak için gerekli olan malzemeler:

 • 1 paket şeker barındırmayan saf çikolata
 • 3 damla badem yağı

Yapılışı: Çikolata benmari usulü eritilir, badem yağı eklenip iyice karıştırılır. Daha sonra bu karışım, ılık halde iken temiz cilde sürülür ve 15 dakika boyunca bekletilir. Süre dolduktan sonra, nemli bir bez ile çikolata maskesi ciltten temizlenir.

Cilt Nemlendirici Maske Suna Dumankaya

Nemlendirici maskeler, özellikle kuru ciltli kişilerin sıklıkla uygulaması gereken maskelerdir. Çünkü kuru cilt, her zaman daha erken yaşlanmaya en yakın olan cilt tipidir. Bu kez de sizler için, güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın vermiş olduğu kuru ciltler için nemlendirici maske tarifi paylaşmak istiyoruz.

 • 1 yemek kaşığı yaş maya,
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt,
 • 1 çay kaşığı bal,
 • 2-3 adet siyah üzüm,

Yapılışı; tüm malzemeleri sırasıyla temiz bir kap içerisinde karıştırın. Temiz cilde dekolte bölgesi dahil olmak şartıyla sürün. Cildi sıkılaştıran ve nemlendiren bu maskeyi 20 dakika cildinizde beklettikten sonra cildinizi bol su ile temizleyin. Haftada 3 kez uygulanabilen bu maske cildin porselen gibi pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

 

Cildi Nemlendirmenin Önemi

Cildimizi ve görünümümüzü etkileyen bir çok etkenler bulunmaktadır, bunlar kısaca; güneş ışınlarına dolayısı ile çok fazla morötesi ışınlara maruz kalmak, yoğun makyaj malzemelerinin kullanımı ve yoğun temizlik ürünleri kullanımı, alkol, tütün ve sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, yetersiz su tüketimidir. Bu etkenler, cildimizin sağlıksız görünmesine, ışıltısını kaybetmesine ve erken yaşlanmasına neden olur.

Tüm bunların önüne geçmek için, özellikle erken yaşlanmayı önlemek için, cildimizin nemlendirilmesine ekstra olarak özen göstermemiz gerekebilir. Bu nedenle, cilt nemlendirici maskeler yapmak tamamen bizlerin yararına olacaktır. Nemlendirici cilt maskeleri, cilt üzerindeki ölü hücreleri ortadan kaldırarak cildin nemlenmesini sağlar ve yüzdeki çizgilerin sıkılaşmasını sağlar. Yapılacak olan her maskenin, birbirlerin farklı etki alanları vardır.

Özellikle kuru ciltli kişiler, her gün kremler yardımı ile ciltlerini nemlendirmelerinin yanında, nem bombası olabilecek maskeler yapıp uygulayarak da ciltlerinin gerek duyduğu nemi sağlamalıdırlar. Kuru ciltli kişiler, ciltlerine nem maskesi uygulamalarının ardından, yüzleri bol suyla yıkayıp ardından nemli bir havlu ile yüzlerindeki ıslaklığı almalıdırlar.

Kullanılacak olan kuru bir havlu, cilde sürtünmeden dolayı zarar verip, cildin tahriş olmasına neden olabilir. Nemlendirici maske önerileri deneyen kişiler en kısa sürede etkisini görmek için, cilt temizliğini daima yapmalı ve tüm maske uygulamalarını temiz bir cilt üzerine uygulamaları gerekir. Unutmayın ki, iyi bir cilt bakımı nemlendirme ve temizlemeden geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu